U opisu "posla" svake mame je da brine za dobrobit mališana. Ipak, britanska studija pozabavila se decom zaposlenih mama i zaključila da njima uopšte ne smeta odsustvo roditelja da se normalno razviju. Istraživanje katedre za epidemiologiju i javno zdravstvo Univerziteta u Londonu nije pronašlo nikakav dokaz da deca majki koje rade pola ili puno radno vreme od njihovog najranije dobi, pate od štetnih posledica.
Idealni scenario za decu, kako navode naučnici, bio bi da oba roditelja žive sa njima u istom domu i da oba roditelja rade.
- U ovoj studiji nismo pronašli nikakav dokaz da postoje neke dugotrajnije štetne posledice u ponašanju deteta, kada je njegova majka radila još u prvoj godini njegovog života - rekla je Ani Mekmun.
Prema njenim rečima zaposlenost roditelja ima mnoge prednosti sve dok "imaju podršku, ne rade prekovremeno i mogu kombinovati druženje sa decom u slobodno vreme i svoj plaćeni posao.
Na hiljade roditelja, većinom majki, odgovaralo je na stručni upitnik o temama vezanim za decu dok su bili bebe, kada su napunili tri i pet godina. Pitanja su pokrivala područje ponašanja i neke spoljašnje manifestacije istog - hiperaktivnost, ispade gneva i agresivnosti, ali i one unutrašnje, emotivne - nezadovoljstvo, plačljivost i zabrinutost.
Ova studija samo je potvrdila ono što majke već intuitivno znaju - ukoliko mogu da uravnoteže posao i majčinstvo, deca će biti srećna i zadovoljna.