Datum unosa: Petak 12.03.2010, 12:41, Naslov:
"Sobni bicikl" je atletska sprava koja se sastoji od sedista, pedala i volana. Pedale se okrecu kao na biciklu. Na volanu se nalaze instrumenti kojima se fiktivno meri brzina. U okviru sprave postoji mogucnost simuliranja uspona tj. otpora okretanju pedala.
Sluzi za jacanje misica nogu, za sticanje kondicije ali i mrsavljenje.
Zauzima samo jedan mali kutak u vasem stanu,a pruza mnogo.
Ukoliko idete u teretanu verovatno tamo imate kardio sprave, ali ukoliko ste pretrpani oabvezama, vas licni sobni bicikl ce vam biti od velike koristi.
Postoji zaista mnogo razloga zbog kojih treba da cenimo ovu spravu ali na prvom mestu je to sto pozitivno utice na nase zdravlje i na metabolizam.
Odgovarajuci postavljene pedale i prirodan polozaj nogu osigurava dobro vezbanje.
Dok vezbamo osiguravamo odgovarajuci srcani ritam koji utice na regulisanje telesne tezine i jacanje kardio-vaskularnog sistema. Redovno koriscenje pojacava tonus misica.
Postoje razlicite vrste ovih trenazera!
Postoji recimo bicikl klasican, kao i onaj sa naslonom...bilo koji da izaberemo ne mozemo pogresiti !
Takodje postoje i razliciti modeli od onih klasicnih preko modela koji imaju digitalni displej koji meri srcane otkucaje, potrosnju kalorija kao i vreme i predjenu kilometrazu.
Ukoliko imamo klasican trenaze ne bi bilo lose da nabavimo pulsimetar(senzor za pracenje frekvencije rada srca koji prenosi na displlej kardio sprave trenutni broj otkucaja srca u minuti) jer je jako vazno da pratimo otkucaje srca.
Ono sto je jako bitno kod aerobnog treninga je da se skoncentrisemo na pokrete a ne da gledamo tv, citamo knjigu ili nesto slicno .. koncentracijom cemo postici najveci ucinak.
Sto se tice HR-srcanog ritma morate ga odrzavati u odgovarajucoj zoni u kojoj se tope masne naslage i regulise tezina !
Potrosnja kalorija zavisi od frekvencije rada srca i iznosi otprilike 7-14 kcal/min za aerobne aktivnosti.
7 kcal/min bi bilo 50% maks. frekvencije srca, 14 kcal/min bi bilo 75% maks. frekvencije srca.
Maks. frekvenciju izracunavate: 220-godine starosti!
Nije vazno kojom brzinom vozite vec kolika vam je srcana frekvencija-otkucaji.
Bicikl trosi otprilike oko 600 kcal na sat ! Ali za preciznije izracunavanje koristite formulu.
Razlikuju se sobni bicikl i onaj koji se koristi u prirodi iz razloga sto kod sobnog sami sebi zadamo opterecenje, brzinu kojoj zelimo voziti sto se ne moze uraditi kod bicikla koji se koristi u prirodi. U prirodi nam je merilo teren kojim se krecemo.
Osobe koje imaju prekomernu telesnu tezinu, trebale bi barem 3 puta nedeljno raditi aerobni trening u trajanju od sat vremena, a po potrebi i vise (sat ipo).
Za pocetnike 30 min umerenim intenzitetom. Ona je najbolje resenje bas za pocetnike koji nemaju dovoljno kondicije za trcanje!
Moramo racunati i na to da za pozitivne ucinke treba minimum 12 minuta (sto duze to bolje) da se provede u aerobnoj zoni treninga.
Neke osobe svakodnevno rade ovakve aerobne treninge i svakako postizu odlicne rezultate. Naravno, trebamo uzeti u obzir da pravilna ishrana ima najvecu ulogu u postizanju ovakvog cilja!
Ako se fokusirate na samu vezbu a ne na vreme koje utrosite na njoj taj kucni bicikl i ne bi bio tako dosadna sprava kako je mnogi predstavljaju i imaju misljenje o njoj.
I jos jedna vazna stvar..pravilo je da se pre pocetka bilo koje aktivnosti zagrejemo, tako da to isto vazi i za biciklu !
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..