Omladina u prometu - saobracaju

  • 1
Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 29.12.2007, 14:06, Naslov: Omladina u prometu
Par puta sam imala na umu otvaranje ove teme koja je svakodnevna vijest u nasim crnim kronikama. I danas smo zanijemili nad brojem smrtnih zrtava na nasim cestama.
Po slovenskim zakonima djeca od 16 godina mogu obavljati vozacki ispit. Do navrsene 18. godine smiju voziti uz pratnju starije osobe koja ima vozacki, a tek nakon 18. samostalno. Gledajuci ovu hiperaktivnu djecu, osudjujem ovaj zakon. Djeca u tim godinama nemaju kocnicu na stopalu, vec samo gas koji im jedini dize adrenalin. Cak citam da voznja kontra stranom ceste postaje jedna od omiljenih nocnih zabava. Ceste su postale rely staze, a najcesce stradaju neduzne i mlade zrtve.
Milicija misli da ce novim, poostrenim kaznama smiriti ulicne sumahere, mada ipak mislim da mladim vozacima fali kulture. Zbog toga bi autoskole morale uvesti i taj predmet uz osnovne saobracajne propise.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Subota 29.12.2007, 14:39, Naslov:
Nema svrhe,barem kod nas. Policija je podkupljiva...bIjesna auta na cesti...sve je veca furka da se sto mahnitije vozi,i da se ugrozava ne samo vlastiti zivot,nego sto je najgore i tudji.
Jedna nekultura u saobracaju je prisutna svugdje.
Vikendi su narocito opasni,jer su skoro svi "pod gasom"...i ne libe se da sjednu za volan.
I onda se puni crna hronika,mnogi ostaju uplakani,a nista se ne mijenja.
Krivi su i roditelji,ako ne i najodgovorniji,koji ne razmisljaju kada djeci poklone neko skupo auto...a jedva da djeca imaju 1000 km pod tockovima.

____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Subota 29.12.2007, 17:32, Naslov:
Heheh, Tara, kad sam video temu, mislio sam da je nesto drugo u pitanju. Znas kad kod nas kazu da je neko u prometu, mislimo da je promiskuitetan Osmeh
Inace, sve sto ste rekle vazi i kod nas, u Srbiji, jos s tim da su i putevi losi. Kad se sve to sabere, ispada da je svaka voznja opasna. Cak i ako je vozac trezan i svestan, rizika ima jer nikad ne znas kakva budala je u drugim kolima. Mozda je normalno da mladi s licnom kartom dobiju i volan u sake, ali uz kontrolu. Roditelji mi nisu jasni. Kako ces dati detetu auto subotom nocu? Nek plati taksi ako je do voznje. Nek dovede devojku kuci, pa nek se tu ljube, ako je do toga. Sve je bolje od voznje ako su pijani, naduvani ili na kraju i napaljeni. Neka se dugo uce da voze u toku dana, na poznatim relacijama, pa i uz kontrolu. Za voznju je vazna rutina, refleksi, a to se stice iskustvom. Kasno je posle da se kaje. Slucajnosti se desavaju i najiskusnijima, ali ne treba u njih svesno uletati dajuci klincima da se glupiraju s tako ozbiljnim stvarima. Isto vazi i za motore. Sedaju na njih krzljavi klinci kojima bi se i kuce otelo, a ne ta jaka masina. Proceniti kad su spremni i za sta su spremni je tesko, ali mora se u njih uterati svest o opasnosti bar kad je alkohol u pitajnu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 29.12.2007, 18:27, Naslov:
Dejane, hvala na sugestiji. Za mene je promet saobracaj. Nisam na to obracala paznju ali vazno da se razumijemo i da znamo da je i volan opasno oruzje ako se nadje u krivim rukama Osmeh
Bas sam gledala neku emisiju na HTV po tom pitanju, kad je dijete spremno za motor. U emisiji je sudjelovala omladina koja je tek zakoracila u punoljetnost. Obicno roditelji nagrade djecu za njihov osamnajsti rodjendan vozackom dozvolom i nekim od prometnih sredstava. Sada je narocito popularan skuter. U emisiji je sudjelovao i jedan od velikih ljubitelja motorkotaca. Rekao je da zna kako je motor opasan, narocito ako na njega sjedne neko ko nema prethodnih iskustava. Zbog toga kaze da se djeci niposto ne smiju kupovati jaki motori, a voznja bez kacige je samoubistvo.
Slozila bi se s tvojom tvrdnjom da je taksi ipak jeftiniji od bilo kakvog rizika povratka kuci pod utjecajem alkohola. U Sloveniji se je cak pojavila nova taksi sluzba koja ne nudi samo vozilo, vec i sofera koji vozi vlasnikov auto ako je taj pijan. Doveze se malim motorom kojeg slozi u prtljaznik vlasnikovog automobila i doveze ga do kuce.
HTV ima dobar pokusaj treznjenja sofera. Prikazuje spotove kao sto je alkohol i kljucevi automobila u mrtvackim rukama.
Nadam se da ce barem neki od gledaoca zapaziti tu "reklamu" u ovoj novogodisnjoj sveopcoj panici.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 30.12.2007, 10:28, Naslov:
Citat:
U Sloveniji se je cak pojavila nova taksi sluzba koja ne nudi samo vozilo, vec i sofera koji vozi vlasnikov auto ako je taj pijan. Doveze se malim motorom kojeg slozi u prtljaznik vlasnikovog automobila i doveze ga do kuce.

Ovo mi se baš dopada! Vrlo srecna Mislim da bi bilo dobro uvesti tu službu i kod nas bar za novogodišnju noć jer retko ko ne popije bar malo za doček a onda je veliki rizik vratiti se kući...Pogotovo ako je put klizav i zaledjen...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 30.12.2007, 13:15, Naslov:
Citat:
Tara: Gledajuci ovu hiperaktivnu djecu, osudjujem ovaj zakon.


Znas kako je, Tara. Sa samim zakonom nije nista pogresno. Slovenija se Evropi priblizava i na taj nacin da usvaja i uskladjuje svoje zakone sa Evropskim zakonima. Najlakse je sve pripisati alkoholu, decjoj hiperaktivnosti i sta znam cemu jos. Ne sporim, alkohol i auto zajedno su kljuc za katastrofu. Ali pije se i vani, u drugim zemljama, pa ipak nemaju toliko zalosnih vesti u svojim crnim kronikama.
U cemu je onda problem?
Odgovor je u nasim cestama. Nisu prilagodjene savremenim automobilima. I kad tu dodamo jos mladost, zelju po brzini i zelju svih mladih da se dokazu kao dobri soferi (dobar=brz), formula za katastrofu je skoro potpuna. Ako uz sve to dodamo jos neiskustvo mladih sofera koji se oslanjaju iskljucivo na svoje reflekse plus gas i kocnicu, onda mozemo videti kasnije, u crnoj kronici, kako to izgleda kada prevagnu fizicki zakoni nad automobilom i kada im vise refleksi ni gas ni kocnica vise ne mogu pomoci.
Losi i slabo odrzavani putevi, dobri automobili, nesredjena signalizacija u saobracaju, nezasticena i slabo markirana gradilista na nasim putevima, mladost + alkohol - to je garancija za vest u Crnoj kronici.
Dakle, nije iskljucivo sve zbog alkohola, koliko je takvih zalosnih nesreca bilo zbog losih puteva, cigarete koja je slucajno pala soferu medju noge, koliko ih je bilo zbog trazenja pravog radio kanala, koliko zbog koristenja mobitela necemo nikada znati... ali ako je prisutna samo kap alkohola, krivac je alkohol. Dezurni krivac. Jako prikladno za sve drzavne institucije koje bi morale biti odgovorne za sigurnost u saobracaju.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 30.12.2007, 17:45, Naslov:
Dobro, necu ti osporavati da i svi uvjeti koje si naveo nisu najcesci krivci za nesrece na cestama ali prije svega je mladost i neiskustvo presudni faktor za porast nesreca, barem u Sloveniji. Kriva je i objesnost sofera, medjusobno takmicenje u tome ko ce biti brzi i ko je suvereniji. Neki vozaci tako tvrdoglavo preticu ili ugrozavaju ostale ucesnike u prometu i upravo zbog njih dolazi do lancanih sudara i katastrofalnih posljedica vikend provoda.
Posto omladina nema toliko love, organiziraju neke vrste zabava na velikim parkiralistima u gradovima. Tamo se toci neogranicena kolicina pica i plese uz zvukove auto radija. Nevjerovatno je da se odrasli ljudi ne usudjuju parkirati svoje automobile na takvim parkiralistima, jer omladina u svojoj objesnosti unistava tudju imovinu. Kako tek izgledaju na povratku, kad se svojim automobilima vracaju kuci, bolje da ni ne znamo. Imala sam priliku sve to vidjeti i pomisliti da li je i moj sin s njima i da li ce kcerka, koja inace ne pije alkohol naletjeti na jednog takvog kamikazu vracajuci se nocu iz kina.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 02:25, Naslov:
Mladost i neiskustvo svakako je faktor, a da li je presudan za porast saobracajnih nesreca ipak nisam siguran, Tara.
Ako pogledamo statistiku svaki vozac pocetnik je u najvecoj opasnosti u prve dve godine, onda diagram dobije konkavni oblik, time mislim da se povecanje saobracajnih nesreca opet nastavlja u starosti.
Hocu da kazem da svaki vozac pocetnik nije obavezno mlad (po godinama), dakle u prve dve godine su u povecanoj opasnosti svi po stazu mladi ucesnici u saobracaju.

U nekim drzavama u inostranstvu moraju takvi vozaci imati na zadnjem delu auta tablu "vozac pocetnik".

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 02:57, Naslov:
Hmm,da...evo kod nas u Bosni,po tom nekom novom saobracajnom zakonu...u prve dvije godine smo obavezni drzati slovo P (pocetnik) pored tablica,na lijevoj strani...svako ima svoje jedinstveno P,sa brojem svoje vozacke dozvole.
Ali sta se desava...ja imam godinu dana iskustva,dosta kilometara je proslo pod mojim tockovima,nosim P,ne stidim se :-D,kao vozac sam se dobro "isklesala" ali jos je mnoogo kilometara predamnom da mogu da pricam uokolo o svojim vozackim sposobnostima,sve je dobro,samo da manje psujem:-D,ah,sta sam htjela da kazem...imam par prijateljica koje su polozile prije 6-7 god...i poslije auto-skole su napravile mozda 100-tinjak km samostalno,i od tada nista...one da kroce sada u saobracaj,ne moraju da imaju P,cak stavise,mogle bi biti kaznjene ako ga stave...kako upozoriti ostale na takve ucesnike u saobracaju? Imaju "debeo" staz i nikakvo iskustvo. :-(
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 03:39, Naslov:
Takav ucesnik u saobracaju bi morao prvo ponovo voziti par sati sa instruktorom i tek onda sesti za volan. To bi bilo normalno. Na zalost nema milicije koja bi to bila u stanju kontrolirati. Sve ovisi od pojedinca i koliko je odgovoran. Srecom je takvih vozaca jako malo i kad voze, voze defenzivno. Oni su kocnica u saobracaju jer voze sporo, 20-30% sporije od najvece dozvoljene brzine i to je u nekim zemljama kaznjivo. Kod nas to niko ne prati. Takvi vozaci su najcesce krivci takozvanih naletnih nesreca.
I tu dolazimo do prve vece greske u nasem sistemu propisa i sankcija koji skoro uvek kaznjava vozaca koji se zaleti u sporije vozilo.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 09:39, Naslov:
Pričalo se o zakonskoj klauzuli da početnik prvih godinu dana, ili čak možda i dve vozi uz pratnju iskusnog vozača. A upravo se od početka godine koja sledi menja taj zakon. Da li je uvrštena i ta obaveza, ne znam nisam sigurna, ali znam da će se način polaganja i sticanja vozačke dozvole bitno promeniti. Neće se dozvola više zasluživati samo nakon jednostavnog testa i vožnje s komisijom, jer se to pokazalo kao nedovoljno za upuštanje u saobraćaj. Koliko će se ovaj proces usložiti i poboljšati ostaje da se vidi. Dve godine će važiti pravila za početnike, a neka od njih su da ti vozači ne smeju imati ni 0,3 promila alkohola u krvi koliko je inače dozvoljeno jer se za ovaj prekršaj može dobiti i do tri godine zatvora. Ova kazna je predviđena i za iskusne vozače kojima se nađe više od 1,2 promila.
Za sve vozače se strogo po ovom pravilniku ograničava i brzina vožnje, a posebno će se sankcionisati i nasilnička vožnja za koju takođe odmah sledi zatvorska kazna i poništavanje dozvole, prvo na određeno vreme, a posle sledeće greške i trajno. U nasilničku vožnju spada i ono kočenje uz škripu guma, takozvano "potpisivanje" po putu, besomučno turiranje i sl.
Početnici će imati probnu dozvolu u trajanju od dve godine, neće smeti da voze od 23h do 5h ujutro, i ne smeju voziti brže od 80km/h van naseljenog mesta, a 50km/h u naseljenim mestima. Svetla moraju biti uključena preko celog dana, a svi koji sede u kolima moraju biti vezani.
Ukoliko se ozbiljno krene sa sprovođenjem ovih mera, a i kažnjavanjem prekršaja, mogao bi se bitno smanjiti procenat onih čije slike izlaze u čituljama...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 10:14, Naslov:
I Slovenija je uvela ostre mjere za vozace - pocetnike. To su svi vozaci do osamnajst godina starosti i pocetnici dvije godine nakon obavljenog vozackog ispita.
U sistemu kaznenih tocaka, vozacka im prestane vaziti nakon osmih kaznenih tocaka, za ostale je to 18 tocaka. Vozac pocetnik mora biti sasvim trijezan za volanom. Razmislja se o uvodjenju sistema koji vazi u USA, a vidim i u Srbiji, da mladi vozaci ne smiju voziti nocu, prijevoz putnika iste starosti ili mladjih kako bi se izbjegle jos vece nesrece.
U svrhu propagiranja i preventive, Renault je pripremio posebnu akciju www.vozimo-pametno.org, na kojoj mladi mogu naci odgovore na mnogo problema s kojima se susrecu u prometu i zanimljivu igru, sve u cilju da se privuce njihova paznja. Istovremeno se odrzavaju razlicite akcije za upotrebu taksija, a fundacija Glavom na zabavu organizira priredbe na kojima nagradjuju mlade koji ne uzivaju alkohola.
Zalosna statistika broji da je od posljedica prometnih nesreca od 1954 do 2000 na slov. cestama umrlo 20.711 ljudi.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 12:13, Naslov:
Kod nas je novi zakon uveo i to,da obuka vise ne traje samo dok polozis testove,prvu pomoc,i 22 dana obuke....sada traje 6 mjeseci,duplo je skuplja ali radi se o tome da polaznici idu na obavezna predavanja...prilikom polaganja,pored komisije sjedi njihov instruktor...

Nazalost,ne ugrozavaju saobracaj samo mladi,neiskusni...nego i moram se tako izraziti "stare prdonje" :-D koji misle da su svu pamet svijeta pokupili...koji mile cestama,skrecu bez zmigavaca,jer ONI znaju gdje ce! Refleksi su im kao kod mrtvog konja,a da ne spominjem vid. :-(

Kakvo je vrijeme doslo,kada izadjem sa autom iz garaze,ja sam potencijalna bomba,svi oko mene su bomba...pravo je cudo kako vecina nas stigne od tacke A do tacke B. :-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 15:24, Naslov:
Jap, auto je oruzje. A za oruzje vazi da je sa njim treba znati rukovati. Na zalost, ovo oruzje je dostupno svima.

Ni starost nije uvek kriva. Obicno su stariji vozaci, mada bez mladalackih refleksa, iskusni. Znaju predvideti unapred, ali i to ih ne moze uvek spasiti...

Na fotografiji je saobracajna nesreca koja se je dogodila pre nekoliko meseci ispod mog prozora.



Eipilog je sledeci: Kriv je crveni jer nije proverio da li moze sigurno iz parkiralista na cestu!, kaze milicija.
U crvenom autu je bio star vozac, a u plavom mlada devojka u drugom stanju.

Da li je zaista kriv crveni? Nije, kriva je opstina. Zbog povecanih potreba po novim parkirnim mestima su uz cestu dodali dva nova. Time ni jedan vozac koji izlazi iz parkiralista na cestu vise ne vidi, da li to moze napraviti sigurno ili ne. Na tom mestu ima svake godine vise od 30 saobracajnih nesreca. Ne pomazu prituzbe, pisali smo peticije, promenili nisu nista. Koliko je kod vas takvih zamki?
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 15:29, Naslov:
Kod nas je problem (jedan od njih) da ima i previse benzinskih pumpi...koje stavljaju one svoje cjenovnike na pogresna mjesta,i na mjestima na kojima se vozac treba ukljuciti u saobracaj kada ide sa pumpe,od njih nema preglednost. I u vecini slucajeva se ukljucuje "na osjecaj".
I niko se ne trudi da promijeni to.



____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 16:10, Naslov:
Pa da. I ono "na osecaj" ponekad ide, a ponekad ne. I posto je tako, imamo svake toliko i toliko vremena sta citati u crnim kronikama.

Ovu sliku sam vec jednom stavio na forum. Tada nisam ni pomislio. Pogledajte recimo kako brinu za vozace u Nemackoj. Posto je preko ceste most, zastitili su sofere i stub. Dobro znaju da se on nece pomeriti, ako se slucajno neko zaleti... pa bio mlad ili star vozac, pijan ili ne.



Koliko ima kod nas ovako zasticenih podvoznjaka?

Pogledajte recimo ovu dionicu ceste. Zar je tesko unapred pomisliti da bi ovde neko mogao sleteti sa ceste i razbiti se u sumi?



Prosle godine su se tako ubile cetiri devojke na Jadranu. Nije bilo ograde. Bile su trezne, mlade, u potpuno novom autu. Da je bilo ograde i danas bi bile zive, cak i da su bile pijane, ostale bi zive. Nisu im pomogli sigurnosni pojasevi, nije im pomogao airbag, pomogla bi im ograda!

Da li je onda uvek kriva samo mladost i neiskustvo? A gde su oni stariji koji su planirali ceste? O cemu razmisljaju nadlezne sluzbe koje su duzne nesto napraviti?
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Utorak 07.04.2009, 18:43, Naslov:
Ja koliko krivim grad i neke glupave uredbe o tome sa koliko se godina moze polagati toliko i smatram da su roditelji ti koji treba da ogranice svoju decu, uzasavam se kad vidim kako deca voze motore makar bil i skuteri na to se zaista najezim jer sam i ja vozac i vidim kako voze totalno nebezbedno
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 115
Koliko clanova ima idealna porodica?