Tračevi i tračarenje

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 13.11.2007, 04:58, Naslov: Tračevi i tračarenje
"Ako je verovati rezultatima socioloških istraživanja, ljudi na svim meridijanima tračare na isti način i na to potroše između jedne petine i jedne trećine ukupnog vremena za konverzaciju. Tračarenje, odnosno ogovaranje, ima važnu socijalnu funkciju... Jezik brbljanja, tračarenja, ogovaranja je omiljena igračka koja pruža sigurnost ugroženima osećanjem svoje marginalnosti i povređenima uspehom drugih" - tvrdi antropolog dr Bojan Jovanović.

Tracevi i ogovaranja su deo drustvenog zivota. Tracevi mogu biti bezazleni, ali znaju da nanesu i stetu.

Sta mislite zasto ljudi vole traceve? Ima li tracevima leka?


Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Utorak 13.11.2007, 06:39, Naslov:
Bila bi neiskrena kad bi rekla da sam ja izuzeta od tih tradicionalnih zenskih radnji Osmeh Mogu tracati, mada vise smatram da je to moj komentar na odredjenu situaciju, osobu. Kad se radi o osobama, uvijek probam nekako razumjeti zasto je prouzrokovala odredjenu reakciju i pri tome nisam sklona brzom zakljucivanju. Uvijek nekako pomislim da smo svi napravljeni "na svoju ruku" i da se nikad ne zna kako bi mi u odredjenoj situaciji postupili.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Utorak 13.11.2007, 08:06, Naslov:
Svuda oko nas živi trač u svim mogućim oblicima i kao dobronameran i kao zlonameran i veoma je teško izolovati se u zlatnom kavezu i živeti bez njega. Možda nije baš jasno definisan dobronamerni trač ali ga ja razumem kao pričanje o nekom koji je nešto dobro uradio, postigao nešto a mi mu na tome ne zavidimo.
Teško je odvojiti i kad trač postaje trač a kad je samo prepričavanje nekih dogadjaja.Tanka je linija...
Kad kažem trač , uvek se setim one frau Angeline iz " Pop Ćire i pop Spire"...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 20:27, Naslov:
Tara, kazes da su tracevi tradicionalne zenske radnje Osmeh.. Mislis li da muskarci ne vole traceve?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 21:00, Naslov:
Volela bih da mogu da vam pošaljem neke muške primerke iz moje okoline da čujete šta je trač partija.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 21:30, Naslov:
Muskarci koje ja poznajem uglavnom ne ogovaraju. Mozda bace kakvu opasku ali na vrlo prefinjen nacin. Izgleda da imam cudno musko drustvo, jer im cak ide na zivce kad neko od zenskog drustva pokusa nekog tracati. Oni kad kazu - kazu i za tim stoje.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 21:56, Naslov:
Ovi primerci nisu iz mog društva ali imamo kontakt na poslu, ulici...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 23:23, Naslov:
Mislim da prvo treba razdvojiti pojmove tračarenje i spletkarenje. Trračanje je najčešće razgovor o nekom trećem, koji može biti samo informativan, može pri tom nositi u sebi i sud o tome kakav je taj neko ili njegovi postupci, ali je važno da je samo tračarenje bezazleno.
Spletkarenje je nešto drugo. Tu se izvrću ili dodaju činjenice, smišljeno se neko proziva, unižava, ili se tom pričom žele postići neke smicalice sa namerom da se nekom napakosti.
Tračarim, kako ne bih Osmeh Ali i to uglavnom radim samo sa određenim osobama, koji se prema takvim razgovorima odnose kao i ja. Prijateljska razmena utisaka o nekome ili nečemu nije greh.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Cetvrtak 15.11.2007, 02:11, Naslov:
Citat:
Prijateljska razmena utisaka o nekome ili nečemu nije greh.

Samo tako i mogu da prihvatim trač kao oblik komunikacije,I kad se iznose negativne činjenice-oni koji tračare često i raspravljaju kako izbeći te loše stvari i kako pomoći nekom o kome je reč i traču. Iz tog trača ponekad se izrodi i povod za iskrenim razgovorom kad ćemo pričati s osobom koja nešto ne radi dobro i pokušati da joj osvetlimo gde dreši, ubaciti joj neki koristan svet ,reč podrške da promeni stavove...
To se često radi u krugu prijatelja kad u odsustvu trećeg komentarišemo njegovo ponašanje .Sve to može imati i dobronamernu crtu. S mojim drugaricom sam često vodila trač razgovor o tome kako treća drugarica loše vaspitava svoje dete. Posle tih razgovora, obe smo pokušale da joj nenametljivo stavimo do znanja kako to ne štima i .Kroz šalu i u ozbiljnom razgovoru. Neke stvari je prihvatila ali u suštini nije odstupila od svojih stavova. Mi je i dalje prihvatamo u društvu jer je volimo ,ali i dalje negujemo mali trač o tome kako pravi medvedju uslugu svom detetu glumeći svemoguću majku zaštitnicu i večitu žrtvu svom detetu! ;-)

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Petak 16.11.2007, 00:28, Naslov:
Najčešće se tračari uz kaficu!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Petak 16.11.2007, 06:27, Naslov:
Pokusavam da izlecim sebe od tracarenja Osmeh medjutim, nije lako odoleti izazovu da se neki dogadjaj preprica uz naglasavanje svih 'pikantnih' detalja i opisivanje osoba ukljucenih u sve to. Sa tracarenjem je usko povezano iznosenje tudjih mana i gresaka, a to je nesto sto je jako ruzno. Sakrivanje tudje sramote i mane je za mene zapravo jedna velika vrlina i volela bih kada bih mogla da se pohvalim da to uvek radim i da mi uvek polazi za rukom...mada nije da se ne trudim Osmeh
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 16.11.2007, 16:45, Naslov:
Kazu ucene glave da tracarenju nema leka, da je to uvek bilo i bice deo nekog rituala, bas kao i ispijanje kafe.

Maculi, slika je sjajna HaHahahaha

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Valjevo
Broj postova: 1
Reg. datum: 16.11.2007
Datum unosa: Petak 16.11.2007, 20:40, Naslov:
Muskarci ogovaraju mozda cak i vise od zena, ali oni trac prenose cisto informativno dok mi zene volimo da ga obojimo dozom licnog stava, sasvim nebitno da li je zlobom ili odobravanjem.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 00:14, Naslov:
Tu ima dosta istine, Tatijana! Dobro dosla na nasu malu trač partijicu. Sad cemo malo da tračarimo o muškarcima... Vrlo srecna Wink

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 03.12.2007, 16:39, Naslov:
Citat:
Maculi: Kad kažem trač , uvek se setim one frau Angeline iz " Pop Ćire i pop Spire"...

Maculi, samo mala ispravka, sigurno je greška slučajna, ali radi se o Frau Gabrijeli Osmeh
Da, a radi se o tome da ne samo da se priča prepričava, nego se preuveličava. Jedan moj kolega, kad ga uhvatimo da dodaje i ono što nije bilo, samo slegne ramenima i kaže: "Pa šta ima veze, ponela me priča..." Osmeh


Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.12.2007, 20:34, Naslov:
Citat:
Maculi, samo mala ispravka, sigurno je greška slučajna, ali radi se o Frau Gabrijeli

Koji lapsus...Kuckajući ono mislila sam na jednu odredjenu osobu koja je kao preslikana iz romana i permutovala imena.Slučajno...A u stvari sam nakuckala ono o čemu sam razmišljala iako nisam imala nameru da napišem ime. Evo , sad, šta je -tu je!
Posebno me iritira koliko okolina ume da naduva priče i da napravi od buve slona. Neki se jednostavno hrane tračem i ne mogu da dočekaju prvu priliku da nekom prenesu trač , dodaju zanimljive detalje, dramski zaplet...tako da na kraju priča dobija sasvim drugi oblik.Sve u stilu-samo nek se nešto dešava! Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.12.2007, 22:13, Naslov:
Hehehe, znam i ja jednu Frau Gabrijelu, inace fina zena, al ume da se rasprica Osmeh
A ako hocete da tracate o muskarcima, pa da vam pomognem malo. Nismo ni mi svi pelcovani protiv naduvavanja prica. "Lovacke price" su upravo proizvod muskog klepetanja. Znate ono kad iznerviran ribar uhvati svog kolegu za ruke, spoji mu laktove i kaze "Ajd sad pokazi koliku si ribu ulovio", a ovaj razmakne dlanove i kaže "E, ovolko joj je bilo oko". Osmeh
Tako je i kad neki pricaju o onom drugom ribolovu, ajoj tek kad tu krene razmastavanje... Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.12.2007, 22:27, Naslov:
Citat:
Dejan: "E, ovolko joj je bilo oko".


"Nije to nista," kaze drugi ribar...
"Upecao sam sarana, bio je tako velik da je u njemu jos goreo fenjer kad sam ga rasporio..."
"Eeeee, lazes," kaze prvi ribar...
"Pa dobro, lazem, smanji ti svome oko, a ja cu mome ugasiti fenjer..."

A o lovu da ni ne pricam Wink
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 348
Reg. datum: 04.06.2007
Datum unosa: Utorak 04.12.2007, 08:22, Naslov:
maculi Citat:
Neki se jednostavno hrane tračem i ne mogu da dočekaju prvu priliku da nekom prenesu trač , dodaju zanimljive detalje, dramski zaplet...tako da na kraju priča dobija sasvim drugi oblik.Sve u stilu-samo nek se nešto dešava!

E ,meni je to najinteresantnije,
Kad smo renovirali stan pre mnogo godina, dosao mi je na vrata jedan stariji komsija(nismo nikog poznavali, bili smo novi stanari), video je da vadimo radijatore, pa je potrazio neki radijator da mu damo Sokirana
Tako je jedna kozmeticarka postala doktorka, jedan sofer postao je direktor.... i tako ljudska masta radi svasta.............HE,HE, HE Vrlo srecna
____________________
Oboji me!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 04.12.2007, 10:29, Naslov:
Znaci muske lovacke price ne spadaju u hvalospeve nego u traceve :???:

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 176
Koliko clanova ima idealna porodica?