Datum unosa: Subota 21.07.2007, 20:01, Naslov:
Pasje meso svakako ima i u kulinaricnoj kulturi svoje mesto, mada je to nama neprihvatljivo. 65% Evropejaca ne bi ga nikad probalo. Ali to ne vazi za druge narode, narocito na Dalekom Istoku.
Svejedno, krenimo iz Evrope:
Danski princ Henrik sokirao je svojom izjavom da je ljubitelj pasjeg mesa. Otkrio je i svoj najdrazi recept. Najvise voli peceno ili przeno meso narezano na tanke ploske. Posto je princ kao dete ziveo u Vijetnamu, tamo je sasvim normalno da jedu pasje meso isto kao pilece. Kaze da "Pasje meso ima isti okus kao zecje ili kao suho kozje meso ili - vec znam!, kao teletina. Kao meso mladog teleta, samo malo manje masno."
Za vreme muslimanskog posta pasje meso prodaje se i u Egiptu, narezano kao odresci. Mada je to zabranjeno.
U nekim delovima Kine mozemo sresti posebne pasjeljubce. Najboljeg covekovog prijatelja obozavaju, narocito pecenog na zaru. Pasje meso je u Kini vrlo cenjeno. Moze se kupiti na trznicama, u trgovinama, cak i na aerodromima. Na farmama pasa godisnje se uzgoji oko 100 hiljada psa. Po kineskom verovanju pasje meso je skup specijalitet i hrana za bogate.
Za vreme SP 2002 FIFA je zahtevala od Korejaca zabranu prodaje pasjeg mesa ali im nije uspelo. Koreja se je odlucila za promociju pasjeg mesa razlicitih pasama. Pasje meso je specijalitet u kulinarickom svetu i tradicija korejske kulinaricke kulture. Poznaju vise od 300 recepata.
Pasje meso na zaru je i u Bangkoku omiljena hrana, narocito u hladnijim mesecima jer ljudi veruju da je pasje meso vrlo hranljivo i da ih grije.
U glavnom gradu Kambodze, Pnom Penhu tvrde da je pas skakutajuca krava, cak apeliraju na ljude da cim vise jedu tu vrstu mesa. Iako su psi, uz pauke i ostale insekte svakodnevno na jelovniku siromasnih predela Kambodze, u Pnom Penhu ih narucuju pod imenom specijalitet ili skakutajuca krava.
Iz jedne kineske trgovine sa pasjim specijalitetama...
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...