vegeterijanstvo- vase misljenje

Broj postova: 2
Reg. datum: 27.02.2007
Datum unosa: Sreda 28.02.2007, 01:54, Naslov: vegeterijanstvo- vase misljenje
muz i ja smo vegeterijanci...on vec vise od 10 godina a ja poslednje 2...deca nisu vegeterijanci...
da li bi mogli da zivite bez mesa Wink

Profil

Posaljite privatnu poruku

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Sreda 28.02.2007, 05:35, Naslov:
Znate kako, ja nisam neki vatreni pobornik vegeterijanstva, ali bih definitivno mogla da zivim bez mesa! Osmeh zapravo, meso vrlo malo jedem, jedino u obliku piletine ili virsli, a redje kao snicle ili mleveno meso. Ne znam puno o vegeterijanstvu, cula sam sasvim oprecna misljenja, tako da nisam 100% sigurna...recimo, cula sam misljenje da je vegeterijanstvo definitvino zdravije, ali sam takodje i cula da ljudi koji ne jedu meso ne unose na taj nacin neke namirnice neophodne za organizam...neka vegeterijanci malo blize objasne Osmeh Osmeh Osmeh
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 22
Reg. datum: 04.05.2007
Datum unosa: Nedelja 06.05.2007, 02:03, Naslov:
Ja ne bih mogla da zivim bez mesa i mlecnih proizvoda

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 316
Reg. datum: 30.11.2006
Datum unosa: Utorak 08.05.2007, 06:45, Naslov:
Ja volim mlecne proizvide i bilo sta sto je napravljeno od mljevenog mesa,a drugo meso jedva ili nikako... Pa sam poluvegetarijanac.Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 91
Reg. datum: 03.05.2007
Datum unosa: Sreda 09.05.2007, 20:49, Naslov:
Kazu da sada stvarno postoji gomila proizvoda na toj bazi i da covek moze da bude vegeterijanac bez problema,monotonije u ishrani,bez opasnosti da nece uneti u organizam sve potrebne sastojke...Ja licno se tesko odricem mesa i ostalog...I mislim da deca bas ne bi smela da budu vegetarijanci.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 30.05.2007, 17:23, Naslov:
Djeca ne bi smjela biti vegetarijanci ali ih na zalost ima sve vise. Vec u vrticu izbjegavaju meso, tako da je kuhanje obroka za njih bas veliki problem. Najvaznije je da su njihovi obroci sastavljeni iz povrca, bijelog mesa, punozrnate rize, voca i mljecnih proizvoda.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Sreda 30.05.2007, 19:08, Naslov:
Komplikovana je to priča...Čini mi se nemogućim da opišem svoj stav o tome u jednom postu! U svakom slučaju, ljudi mogu biti prijatelji životinja čak i ako jedu meso. Glavna stvar je u pravilnoj edukaciji i informisanosti, kao i u volji pojedinca da postane vegetarijanac/vegan.

Koga zanima više o ovoj temi, ima link u svim mojim postovima ("Prijatelji životinja"Wink .
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Sreda 30.05.2007, 19:08, Naslov:
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 31.05.2007, 00:18, Naslov:
Za razliku od vegetarijanaca, vegani u ishrani uopste ne koriste namirnice zivotinjskog porekla. Veganstvo nije samo nacin ishrane nego i nacin zivota, i nacin razmisljanja.
Nemam nista protiv toga, ali kao sto kaze Zlatokosa, i ljudi koji konzumiraju meso mogu voleti zivotinje. Konacno proizvoda u kojima ima supstanci zivotinjskog porekla ima i u kozmetici, odeci...

Licno nisam ljubitlej mesa ali ga konzumiram u malim kolicinama.
Posto je proteinski sastav namirnica biljnog porekla nepotpun i ne zadovoljava potrebe naseg organizma, male kolicine mesa su neophodne i mislim da nije zdravo da se deca hrane veganski.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Sreda 27.06.2007, 21:14, Naslov:
Dakle, tek sada vidim temu koja je moja najuža struka.Dakle,vegetarijanstvo je način života koji se zasniva na unosu proizvoda biljnog sveta, sa ili bez dodatka jaja i mlečnih proizvoda, ali u celosti isključujući konzumaciju bilo kojeg dela bilo koje životinje za hranu (uključujući živinu, ribu i morske plodove).Vegetarijanac je osoba koja sledi ta načela. Vegani su zapravo jedini čisti vegetarijanci u užem kontekstu te reči, koji u potpunosti isključuju sve što životinjskog porekla iz prehrane. Ekstremni vegani čak isključuju pčelinje proizvode, gljive i kvasce. Svaštojedi ili omnivori, takođe uključuju i makrobiotičare, prirodne vegeterijancei druge alternativne stilove prehrane koji se većinom zasnivaju na biljnim namirnicama, ali u svom sastavu prehrane imaju, iako malom količinom, životinjske proteine ( Otprilike kao što se Baladi hrani ).Vegeterijanstvo je veoma stara disciplina u prošlosti, sve ide do stare Grčke i Rima. Pitagora je bio vegetarijanac, čak je naziv za vegetarijanca u 18 i 19 veku bio pitagorejac.
Osnovna podela prehrane čovečanstva je
1.Vegetarijanci (Pesko- i polo-vegetarijanci,Poluvegeterijanci,Laktovegetrijanci, Vegani,Fruktirijanci )
2.Omnivori ( biljni i klasični )

Plouvegetrijanci-Pesko ( Pesha-riba )- jedu ribu, a polo ( pollo-piletina ), piletinu, ali ne konzumiraju ostale vrste mesa. Ovo nije u užem smislu reči vegetarijanstvo, i faktički bi se trebali označavati pesko i polo omnivori.
Laktovegetrijanci-Konzumiraju samo povrće i mleko i mlečne proizvode.
Vegani-Samo bilje
Frukturijanci-Samo sirovo i sušeno voće, med i koštunjavi proizvodi.
Da li je, recimo, naučno gledano , vegetarijanstvo tek moralna ili stvarna fiziološka potreba? Ovom pitanje će uvek biti polemika o fiziološkom sistemu čoveka i njegovog probavnog trakta koji je prirodno okrenut na biljne proizvode (tvrdnja vegana) ili je takva da podrazumeva dobru osposobljenost za konzumaciju mesa i životinjskih proizvoda (tvrdnja omnivora).Ne bih mogao da dam odgvor na to, ali ću reći da je medicinski posmatrano ljudski probavni sistem prilagođen varenju mesa, ali ne i njegovoj dominaciji u ishrani. Kao i varenju povrća, ali ne i njegovoj dominaciji u ishrani!Čovek može živeti savršeno dobro bez mesa, sve dok zadovoljava potrebe esencijalnih aminokiselina koje su potrebne za njegovo funkcioniranje (vitamini, esencijalni proteini i esencijalne masnoće koje ne možemo sami proizvesti moramo unositi hranom, izvor je nebitan). Ali nemaju sve namirnice sve ono što nam je potrebno.Nagli prelaz na vegeterijanstvo je opasan kada se jednostavno isključe meso i mesni proizvodi, a ne uvedu u prehranu njegove biljne alternative. Može doći do manjka gvožđa ( junetina ) i vitamina B12 (anemije), deficita ostalih hranjivih namirnica. Mladi ljudi koji prelaze na vegetarijanstvo bez pripreme i usvajanja adekvatnog biljnog jelovnika, zapravo proizvode stres po svoj organizam, često zadržavajući najveću kantu smeća od hrane u svojoj prehrani, ali birajući one proizvode koji ne sadrže meso.A su oni mnogo više uništeni nego elementi sa mesom. Pre prelaska na ovaj režim ishrane, potrebna je celomesečna priprema i pomalno izbacivanje elemenata iz ishrane, ali ekstreman psihički napor da se svest vaša okrene na sasvim drugu stranu.I obavezno se mora naći izvor koji zameniti ono što ste koristili iz mesa poput mahunarki, žitarica, oraha ,algi i gljiva. U momentu prelaza uvek treba koristitii surogate vitamina (naravno, tekuće i bez životinjskih tragova) kako bi se u tom momentu omogućila adaptacija organizma na nove matične izvore esencijalnih biljnih aminokiselina, u odnosu na dosadašnje koje je čovek koristio (meso, jaja, riba).




Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Sreda 18.07.2007, 06:59, Naslov:
Bila sam na granici makrobioticar, vegetarijanac koji ponekad jede mlecne proizvode ribu i malo meda, ali zbog smanjenja kilaze i preporuke povecala sam unos pileceg mesa, jaja i ribe. Rezultat je bio fantastican- posle obroka salata i meso ja sam bila laksa. Vezbala sam i nisam gubila misicnu masu.
Ali ako sam naucila nesto dobro od makrobiotike, to je povecan unos integralnih zitarica, koje su mi popravili opste stanje organizma.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

novi sad
Broj postova: 39
Reg. datum: 18.07.2007
Datum unosa: Petak 20.07.2007, 20:33, Naslov:
VEGAN FOREVER!!! :grin: :grin: :razz: Strogi sam protivnik bilokakvog mesa u ishrani iz bilo kojih razloga!!!Mislim da je to apsolutno nepotrebno i besmisleno i da takav nacin razmisljanja vise pripada nasim dedama i bakama u proslosti.Pa ljudi zivimo u 21. veku!!! Pored sveg izobilja koje na ovoj planeti postoji zar je moguce da moramo ubiti nekoga da bi se zdravo hranili???Ja mislim da je odgovor definitivno NE!!!Za mene je strasno i nezamislivo oduzeti nekoj maloj ,bespomocnoj zivotinji zivot zbog njenog mesa,krzna i ostalog.Mislim da niko nema pravo na takav cin pogotovo sto zivimo u dobu informacija ,a ne u praistoriji.Ali i pored svega toga ne osudjujem ljude koji konzumiraju ''lesine'' kako ja nazivam mesne proizvode ,jer je upitanju cisto ljudsko ne znanje i manjak svesti.Ljudi generalno rade gomilu stvari iz navike ili zato sto su ih od malena ucili da TO TAKO TREBA i da je tako jedino ispravno.Ljudi ni ne zastanu da se zapitaju sta je ono sto oni sami misle o tome.Skoro svako ko jede meso ne bi mogao ubiti neko svinjce ili preklati pile, zasto? Zato sto ni ne razmisljaju o tome na taj nacin nego se ponasaju kao roboti.Kod nas je stanje opste svesti o celokupnoj ishrani a da ne pricamo o mesu ,na nivou nule.To tzv.meso koje ljudi kupuju je sve samo ne meso,te jadne zivotinje su vremenom postale pravi mutanti koji zive u nemogucim uslovima i koje uzgajivaci hrane izuzetno jakim koncentratima punim emulgatora i kojekakve hemije,hormonnima i sl.Ta zivotinja npr. krava za ceo njen zivot ne izadjee napolje iz staje i nepomeri se iz svog zivotnog ogradjenog prostora koji se otprilike svodi na metar kvadratni!!!???? :twistedTralalalalaa ako je to vama ok. i normalno onda je stvarno istina da ljudskoj okrutnosti zaista nema kraja.Bas ta deca o kojij pricate jedu te mesne proizvode iz gigantskih pogona proizvodjaca kojima je jedino novac i pre svega novac bitan a ne zdravlje dece ,zacinjene svim i svacim i to takodje utice na njihovo zdravlje!Potpuno je POGRESAN stav i misljenje da u mesu postoje supstance kojih nema nigde drugde.To je zaista prevazidjeno i zastarelo misljenje.Odavno je otkriveno obilje neophodnih materija u biljkama i povrcu kao sto je npr. soja,koja sadrzi mnogo vise dragocenosti nego meso i preradjevine.Samo je potrebno da se covek malo trgne i zapita,sta to jede i zasto.Da malo potrazi odgovore u savremenim knjigama i otkricima u poslednjih 10 godina i onda da zakljuci sta je ok. a sta ne.Probudite se ljudi vise iz proslosti i shvatite da nema potrebe da bilo ko pati zbog vase ishrane!!! Tuzna HaHahahaha
Ja sam vegan vec godinama u nazad ,a razlog za to je pre svega ljubav prema zivotinjama i prema svom zdravlju,koje je savrseno.Osecam se super u formi,''lako'' i pokretno.Kada prestanete da jedete meso ,pa posle nekog vremena prosto se zapanjite koliko vam je lakse u stomaku i koliko se dobro osecate.To je fenomenalno!
____________________
zivotinje su najbolji prijatelji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 01:07, Naslov:
Vegetarijanstvo - vase misljenje?

Evo i mog misljenja u vezi vegetarijanstva. Nisam iskljucivi mesozder, vec ljubitelj dobre hrane ali u vezi tvog razmisljanja vina, mogao bi i ja, kao antivegetarijanac, imati kategoricku tvrdnju:

Vegetarijanci propagiraju ubijanje i hranjenje s jadnim povrcem, zato da bi oni i njihove drage zivotinje mogle ziveti i izzivljati se nad jadnim biljkama.

Biljke takodjer imaju osecaj ali su u mnogo goroj situaciji nego jadne zivotinje, jer ne mogu vikati, ne mogu se svojim biljnim organima obraniti od ljudi. Znaci da su jadne biljke pred vegetarijancima totalno nemocne Heheheh

Kad ubijes zivotinju, ona odmah ugine. Danasnjom tehnologijom moze se izazvati trenutna i bezbolna smrt, bez muka.

Jadne biljke zive i nakon toga kad ih okrutno odrezemo ili iscupamo. To ih jako boli, isto kao sto bi bolelo nas, kad bi nam amputirali ruku ili nogu.

Nakon toga ih jos okrutnije skuhamo, ispecemo ili cak direktno pojedemo kod zivog tela. Grozno !!!

Da li mozete zamisliti kako bi se vi osecali da vas zivog skuhaju ili da vas neko sasvim polako jede i pri tome jos uziva Pitanje?

Na svetu postoji dovoljno voca i zivotinjskih produkata kojima se mozete prehraniti. Znaci da nema nikakve potrebe po hranjenju s jadnim biljkama :?

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

novi sad
Broj postova: 20
Reg. datum: 19.07.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 03:49, Naslov: albert einstein
A human being is a part of the whole, called by us the 'Universe', a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separate from the rest - a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest to us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty. Nobody is able to achieve this completely, but the striving for such achievement is in itself a part of the liberation and a foundation for inner security. - New York Post, 28 November 1972

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

novi sad
Broj postova: 39
Reg. datum: 18.07.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 04:58, Naslov:
DaRkDuDe Bljak
Da li znas da i danas postoje delovi na ovoj planeti gde ljudi jedu jedni druge??? Jos uvek ,iako smo u 21 veku...Idi tamo pa probaj da im objasnis da to nije ok. i da im je mnogo bezbolnije da se medjusobno ubijaju elektricitetom. Tralalalala MANJE SE PATI! A i trenutno je Bljak
____________________
zivotinje su najbolji prijatelji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 05:08, Naslov:
Posle voca i povrca dobrodoslo je malo promene. :grin:
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

novi sad
Broj postova: 39
Reg. datum: 18.07.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 05:35, Naslov:
sta je? jer ti se zamutio vid pa povlacis reci ha?
____________________
zivotinje su najbolji prijatelji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 14:40, Naslov:
Ko voli nek izvoli, ali ja vala ne bih mogla bez mesa! Vrlo srecna
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 15:43, Naslov:
Dobro je Vunice, razlozi zbog kojih se ljudi odlucuju za vegatarijanstvo su razliciti. To je zapravo dio njihove zivotne filozofije. Uvereni su da meso nije zdravo, da nije eticki ubijati zivotinje ili iz verskih razloga. To je zapravo licna odluka svakog pojedinca, njegov nacin razmisljanja.
Verujem da prelaskom na nov nacin prehrane znaju da to nije zdravo za svakoga. Prekidom uzivanja mesa moze se dogoditi da dodje do nestasice vitamina B12 i gvozdja. Narocito je treba paziti kod prehrane trudnica i male dece, jer deca imaju sasvim drugacije potrebe od odraslih ljudi. Posledice vegetarijanstva osetit ce se tek kod novih generacija.
Ako se je buduca majka vise godina vegansko hranila, onda ce njeno mleko sadrzavati premalo vitamina B12, koji krije potrebe male bebe. Zbog toga moze kod bebe doci do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Mnogi mislioci Istoka preporucuju razlicito stroge oblike vegetarijanske prehrane. Ali u tim drzavama je manja nestasica vitamina B12, jer je voda i hrana kontaminirana sa bakterijama tako da se nesto vitamina kojeg proizvedu te bakterije apsorbira u krvni sistem. Kod nas zivimo u drugacijim uslovima, zbog toga se i nas metabolizam razlikuje od njihovog. Zbog toga je nuzan unos vitamina B12, ( narocito kod stroge veganske prehrane) u obliku farmaceutskih preparata ili algi .
Cak i kod redovite prehrane algama i farmaceutskim preparatima vitamina B12, kontrola kod svog lecnika je obavezna zbog postojece mogucnosti da se vitamin B12 u tankom crevu ne apsorbira u krvni sistem.

Kod vegana koji se hrane nepravilno polako dolazi do netrpeljivosti, bez volje su, nazaduju u razvoju, gube sposobnost za neke spretnosti, sve im je bljak Bljak i u stalnom su konfliktu sa okolinom koja se ne ponasa po njihovim normama. Smanji im se sposobnost komunikacije i sposobnost zdravog osmeha. Takvi vegani to ne mogu ni primetiti jer se kao sto obicno sami kazu, dobro osecaju i toplo im je oko srca. Deca takvih vegana ne rastu, akomunikaciona su, gube na tezini, glavom su okrenuti prema tlu...

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 16:09, Naslov:
Ja nikog ne osudjujem, ako je to njihova filozofija - postujem. Ali za mene nije. Ionako sam mrsava, pijem raznorazne vitamine i ne smem ni da pomislim sta bi bilo da izbacim meso!
Sem toga, svi smo mi deo lanca ishrane. Ako izuzmemo sebe iz njega zar time necemo poremetiti ono sto je priroda napravila?
Ako neki covek odluci da ne jede meso iz razloga sto mu je zao zivotinja, kako ce tim cinom da spreci da lav u savani napadne i pojede gazelu?Osmeh To je sasvim normalno. Jeste tuzno na neki nacin ali priroda je surova... borba za opstanak je neminovna. Pa ako moze lav (a on je kralj zivotinja Osmeh ) onda mogu i ja.
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 84
Koliko clanova ima idealna porodica?