Datum unosa: Cetvrtak 21.11.2013, 00:25, Naslov:
Evo jednog tekstiá o tome, preuzetog sa jednog sajta
Kako izabrati opremu za novorođenče?
Dugoočekivani bebi-šoping može da se pretvori u roditeljsku moru već u prvoj prodavnici: anatomska kadica ili obična? Peškir sa kapuljačom ili bademantil? Pelene sa porubom ili bez njega? Za roditelje, razapete između želje da detetu obezbede najbolje i ograničenog budžeta, ovako široka ponuda ume da bude itekako zbunjujuća. I dok roditelji zbunjeno posmatraju, trgovci po pravilu nude robu na kojoj su istaknute najviše cene. Pritom, razlike su daleko od beznačajnih: u zavisnosti od modela i dodatnih funkcija, cena opreme može da varira i po nekoliko hiljada dinara po komadu.
Za BeBerzicine prijatelje, patronažna sestra Jovana Isakov otkrila je tajne racionalne kupovine prve opreme za bebu:
Tetra pelene – veličina 80 puta 80 B - stize bebacentimetara je odlična jer omogućava obavezno široko povijanje bez puno muke. Bilo bi dobro da pelene budu porubljene, jer se neće parati prilikom pranja i duže će zadržati pravilan oblik.
Jednokratne pelene – za početak, uzmite nekoliko manjih pakovanja različitih proizvođača pa vidite na koje pelene dete najbolje reaguje. Važno je da vlaga ne probija kroz pelene ili oko nožica, da nema osipa i ojeda i da se pelene ne urezuju bebi u kožu. Izbegavajte pelene koje su delom izrađene od najlona.
Švedske gaće – obavezne su u prvim danima, bez obzira na tip povoja za koji su se mame opredelile. Najbolje je da budu krute kako bi držale kukove, a pertle na njima dovoljno duge da omoguće vezivanje bez prevelikog okretanja bebe. Do sada su se kao najbolje pokazale švedske gaće sa pertlama na oba kraja, i prednjem i zadnjem.
Benkice – ako je moguće, izbegnite kupovinu bodića u prvo vreme, pogotovo ako se oblače preko glave. Benkice su od stoprocentnog pamuka, jeftinije su, a mnogo se lakše oblače. Birajte jednobojne, bez aplikacija, kako biste mogle da ih otkuvavate bez problema.
Štramplice – opredelite se za pamučne, jednobojne zekice. Jeftinije su, pamuk je najbolji izbor za nežnu kožu novorođenčeta, a pogodne su i za česta iskuvavanja i peglanje na visokoj temperaturi. Nikada ne uzimajte više od jednog odelceta u najmanjoj veličini (56), jer bebe brzo rastu i već sa petnaestak dana vaše će dete prerasti ovu veličinu.
Posteljina – bebe ne koriste jastuke, pa im jastučnice nisu potrebne. Obavezno pripremite najmanje dva pamučna donja čaršafa. Dovoljna je jedna ogradica za krevetac, a ako koristite zaštitne navlake, jedno ćebe će biti sasvim dovoljno za prve bebine dane. Moj savet je da se bira pamučna posteljina, a da ogradica i ćebe budu od prirodnih materijala koji se mogu mašinski prati.
Oprema za kupanje – najbolja je obična kadica, ravnog dna, ali duga najmanje 60 do 70 centimatara, kako bi beba u njoj mogla da se kupa nekoliko meseci. Uz nju je neophodan bokal za ispiranje, kao i kutija za sapun. Nije potrebno trošiti mnogo novca, sve ovo možete kupiti u prodavnici plastike u vašem kvartu. Bademantili nisu naročito korisni u ovom periodu, dovoljan je peškir 80 puta 80 centimatara, kako bi beba mogla da se uvije u njega.
Kozmetika – za bebu su u prvim danima dovoljni kvalitetan bebi-sapun i masna krema za guzu. Važno je da sapun bude neutralne ph vrednosti i da ne sadrži dodatke koji izazivaju alergije, a krema bi trebalo da bude bez ikakviih ekstrakata i bez dodatog talka. Kupke, šamponi, losioni koriste se tek kasnije.
Flašice i varalice – trebalo bi birati plastične flašice jer se lako iskuvavaju i pritom se ne mora strahovati da će bunovna majka ispustiti i razbiti tešku flašicu. Najbolje je odmah uzeti one od 250 ml. Duda mora imati prilagođen protok, a najbolje bi bilo da bude od silikona, baš kao i varalica.