Datum unosa: Ponedeljak 30.07.2007, 17:09, Naslov:
Kao što postoje oprostivi i neoprostivi gresi, tako postoje i prihvatljiva i neprihvatljiva izvinjenja. Ako se neko ogreši o nas, mi smo u poziciji da biramo da li ćemo oprostiti ili ne. Te odluke su nekad vrlo bolne, i zahtevaju od nas duboko promišljanje kako da postupimo. Pravila nema. U pitanju je samo unutrašnji osećaj koji nas može usmeriti šta nam je činiti.
Ako praštamo, to moramo učiniti iskreno, bez opoziva, čvrsto ostati pri tome i ne maltretirati osobu kojoj smo oprostili stalnim daljim sumnjama. Sa druge strane, ako osećamo da je oprost prevelik zalogaj za nemir u duši, ako jednostavno vidimo da izvinjenje ne može izlečiti ranu, ako i dalje vreme provodimo u grozničavoj sumnji, možda je bolje i da ne praštamo. Nekad su takve situacije jače od nas samih.
Život sigurno ne treba provesti u natezanju između dva zla- bivšeg greha i daljeg straha od njega. Oproštaj nosi sa sobom obavezu da ćemo se ponašati u skladu sa njim. U potpunosti. U obavezi smo da zatomimo u sebi sve, do potpunog zaboravljanja na greh.
Ako se to ponovi, osoba nas i posle toga izneveri - pa ništa. Zatvaramo knjigu koja nije bila vredna čitanja. To možda boli više nego ona prva rana, ali tada možemo biti sigurni da smo učinili sve za taj odnos, a da nas ta osoba definitivno ne zaslužuje.
Onda treba poći dalje, i zaboraviti na sve to. Tada je važno znati da na druge osobe ne smemo gledati kao na potencijalne krivce, nego opet krenuti čistim srcem. Ne smemo u svemu tome dozvoliti da nas tuđi gresi iskvare. Nisu svi ljudi isti, i u traženju istinske sreće i kvalitetnog odnosa treba istrajavati dok smo živi.