maticna celija-stem cell

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 10:51, Naslov: Cellule souche (Maticna celija )
Mnogo se govori u zadnje vreme o maticnim celijama,zanima me vase misljenje
o tom zahvatu,i mislite li da to stvarno pomaze kao sto se govori?

Ja sam odlucila da rodim trece dete i da sacuvam maticne celije,tako da bih mogla pomoci mom sinu koji ima secernu bolest....

Pa me zanima i vase misljenje,ipak smo mi ovde da se podrzavamo i pomazemo ,,,
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 10:56, Naslov:
Ja sam chitala neshto u novinama o tome,i ne znam nishta vishe od onoga shto nam je servirano.Ako je istina sve shto pishe,svakako da je pametno sachuvati matichne celije,ja sam za Wink
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:00, Naslov:
Evo,nashla sam txt,koji sam chitala u novinama...

Ćelije koje se prilikom rođenja deteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju se uz pomoć specijalne krio-metode uskoro će moći da spasu živote milionima ljudi širom planete. Uz pomoć ovih ćelija leči se poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta...
Sve ovo je rečeno na Prvom kongresu posvećenom matičnim ćelijama, koji je održan u Atini pod pokroviteljstvom organizacije „Cryo - Save“, evropskog lidera za prikupljanje, razdvajanje i čuvanje matičnih ćelija. Na konferenciji su učestvovali najpoznatiji svetski stručnjaci ginekolozi, genetski inženjeri koji su objasnili šta sve matične ćelije mogu da leče i zbog čega je bitno da se čuvaju. Ova metoda čuvanja ćelija moguća je i u našoj zemlji.

Šta su matične ćelije
Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva. Naravno, reč je matičnim ćelijama. Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija, kao što su ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca i ćelije kože. U kasnijoj fazi života ove ćelije popravljaju oštećena tkiva.

Gde se nalaze
Matične ćelije postoje u mnogim vrstima tkiva odraslih ljudi, a njihova najveća koncentracija u telu odrasle osobe je u koštanoj srži i krvi. Međutim, s vremenom ćelije iz našeg tela gube vitalnost i dejstvo im je slabije jer one stare zajedno s nama. Upravo zbog toga, a nakon mnogobrojnih istraživanja, stručnjaci su pronašli način da sačuvaju vitalnost ovih tako važnih ćelija. Naime, naučnici i doktori su otkrili da se veliki broj matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Te ćelije su izuzetno mlade i vitalne, a postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbolan. A ono što je najbitnije jeste da specijalnom tehnikom mogu da se zamrznu i kasnije primene u lečenju samog davaoca ili nekog drugog.

Vrste terapije matičnim ćelijama


Koja se oboljenja leče
Uz pomoć matičnih ćelija sada je moguće izlečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti. Među bolestima koje se leče su maligna oboljenja, pre svega leukemija, zatim poremećaji krvi, urođeni poremećaji i poremećaji imuniteta.

Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama: autologno (sopstvenim ćelijama) i alogeneično (ćelijama doborovoljnog davaoca). Prednost autolognog nad alogeneičnim lečenjem i terapijom je u tome što u slučaju određenog broja oboljenja telo obolelog može da odbaci tuđe matične ćelije.

Da li je proces uzimanja matičnih ćelija bezbolan
Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan jer se matične ćelije uzimaju odmah po rođenju deteta, (dakle, posle presecanja pupčane vrpce), iz dela pupčane vrpce koja je vezana za placentu, a traje nepun minut.

Ko sve može da se leči matičnim ćelijama
Naučnici su utvrdili da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu da se leče matičnim ćelijama novorođenčeta.
Čak i majka, ukoliko oboli, može da se kasnije u životu leči ovim ćelijama.

Da li je uzimanje uvek uspešno
U većini slučajeva uzimanje matičnih ćelija je uspešno.
U nekim situacijama količina krvi uzete posle porođaja je suviše mala. To se najčešće dešava kod porođaja carskim rezom ili kada se rode blizanci, a tada je i prisustvo matičnih ćelija u krvi nedovoljno.

Obavezne analize
Tokom same trudnoće rade se testovi krvi kako bi se utvrdilo da li postoje infekcije virusima, na primer, hepatitisom B i C, sifilisom, HIV-om i CMV IGM.
Po rođenju bebe, nakon prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, te ćelije se takođe podvrgavaju različitim analizama u laboratoriji.
Naime, utvrđuje se da li postoji mogućnost bakterijske kontaminacije i isključuje se prisustvo klica, virusnih i gljivičnih infekcija. Nakon ovih analiza, testira se vitalnost ćelija i tek nakon toga ćelije se zamrzavaju. Ove ćelije se čuvaju u kriogenim uslovima, to jest na minus 196 stepeni Celzijusa u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane mogu da traju večno.



Kome se preporučuje ostavljanje
Doktori preporučuju čuvanje matičnih ćelija ukoliko u porodici postoje sledeće bolesti ili rizici:
-ukoliko je prisutna porodična istorija raka, oboljenja krvi ili bilo kojih drugih bolesti koje su izlečive matičnim ćelijama;
-kod parova različitih rasa ili različitog etničkog porekla zbog nemogućnosti pronalaženja kompatibilnog davaoca;
-kod trudnoća nakon veštačke oplodnje

____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:06, Naslov:
Mi smo odlucili to da uradimo,samo jos neznam gde su da se porodim....
Dali u Hrvatskoj,Srbiji ili u Svajcarskoj...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:09, Naslov:
Potpuno se slazem sa ovim.....ako je to za pomoc nekome u svakom slucaju je humano i potrebno....podrzavam te Mina
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:10, Naslov:
Hvala ti draga Tini,mnogo mi znaci podrska...Znas koliko zelim mom sinu
da pomognem,i svoj zivot bih dala za njega...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:11, Naslov:
Mislim da u Srbiji josh uvek nema banki matichnih celija,vec se organizuje transport (za drzavljane Srbije) u inostranstvo,i cena je oko 1800 eura.
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:15, Naslov:
Zaboravila sam da dodam da je ova cena za 17 godina unapred... Inache,pricha se da bi do kraja godine trebalo da bude i banka matichnih celija u Beogradu i da ce chuvanje celija biti besplatno Sokirana samo,ne znam kako je to moguce..
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:16, Naslov:
Da trenutno nema jos u Srbiji,al ubrzo bih mogli da otvore Banku za maticne celije u ovom Sad.a to bih blo fantastico...Inace dosad je sve slano u Belgiju na cuvanje i kostalo je 1900 eura...Sve sam se ja raspitala,sad kad sam bila na odmoru za Uskrs
bila sam u Beogradu,da vidim kako ista,i trenutno nema jos kod nas al uskoro ce biti banka tako da ce biti puno lakse nasim ljudima...
Ovde kod mene u Svajcarskoj,postoji odavno ta banka za maticne celije samo sto su Svajcarci malo da nekazem bezobrazni...Dozvoljavaju za razne bolesti al za secer ne ...Jer glavne fabrike se nalaze bas u Svajcarskoj,i neide im u korist da lece secer,a maticna celija je odkazala da leci secer definitivno a sa tim se neslazu Novartis i Roch....Komplikovani Svajcarci....
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:18, Naslov:
A kakva je situcacija u Hrvatskoj? Jesi se raspitivala tamo?
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:18, Naslov:
Cena vazi za narednih 20 godina,a posle dete odlucuje dali ce da cuv toj jos 20 godina ili ce da pokloni naravno ako nije do tad iskoristeno...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:21, Naslov:
U Hrvatskoj postoji banka za cuvanje maticnih celija,tako da mozda postoji mogucnos da se tamo porodim...Videcu jos ovde u Svajcarskoj sta ce mi reci,imam sastanak u junu pa cu videti....Sve me to stresira jako,al sam ipak srecna do neba...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:21, Naslov:
I ovde se cuvaju maticne celije...kosta 2500 eura.Vecina ne iskoristi to uopste(daj Boze da i ne treba da koristi),ali ako je slucaj kao kod tebe mina onda potpuno podrzavam to cuvanje.Vecina doktora ovde kaze da je to u vecini slucajeva kradja jer prosto ubede ljude kojima nije potrebno da to plate....inace te celije se cuvaju do 21 godine i posle ne mogu da se koriste.Tako da mi je to malo neprakticno,jer sta posle 21?
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:23, Naslov:
Sad videh da je u Hrvatskoj cena 2000 evra za 20 godina
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:25, Naslov:
Ne mogu da se koriste posle 21?? Stvarno??
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:28, Naslov:
Tako su meni objasnili ovde...valjda sam shvatila dobro.Sta ako budu potrebne posle toga?Zato mi je malo bezveze....
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:36, Naslov:
Da,da,svashta... Mislim Pa koja je poenta onda? I meni je to bzv.. Heheheh
Mislim,svakako je korisno imati ih i prvih 20 godina,ali shta posle? Realno,vece shanse za oboljevanja su u kasnijoj zivotnoj dobi..Mada,ne znam sad,bash sam zbunjena,ja sam sve vreme mislila da je to za ceo zivot Sramni Nisam bila dobro informisana.. A inache chula sam da te iste matichene celije mogu pomoci i majci deteta chije su celije,kod mnogih bolesti..
E,i josh jednom za cenu..Razlikuje se od toga gde se mtichne celije shalju,u koju drzavu,i u koju banku..Najveca evropska banka je "cryo-save" i oni valjda daju najvece pogodnosti i neke popuste.. Kada se shalju iz Srbije cena je od 1500 do 2500 evra
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:42, Naslov:
Idem sad da iskopam neshto za to shta se deshava posle 20 godina...
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:46, Naslov:
Ne kazem da nisu korisne...daj boze da mogu pomoci kod nekih bolesti koje se tesko ili uopste ne lece lekovima.I ja sam mislila da je to z ceo zivot,ali eto izgleda da nije...tako je nama bar rekao doktor.I mislim da ce svaki doktor drugacije da te posavetuje.Ovaj nas ima troje dece i kaze da je to cisto bacanje para....on nije cuvao uopste.Naravno ko ima viska novca zasto da ne,ali obicno je potrebno onima koji jedva imaju novca da prezive mesec...nazalost!Pa oni mogu samo da sanjaju o maticnim celijama....Place
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 26.05.2010, 11:47, Naslov:
Kako se obavlja procedura uzimanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, da li je škodljivo za bebu ili majku?

Postupak uzimanja krvi iz pupčanika je toliko jednostavan da netreba imati nikakvu bojazan, praktično svaki ljekar, čak i onaj koji se nikada prije toga nije sretao sa ovom metodom dovoljno je da pogleda video materijal sa CD-a i pročita procedure za vađenje krvi iz pupčanika, i biće spreman da uspješo obavi ovaj posao neposredno poslije porođaja. Vađenje krvi iz pupčanika se obavlja neposredno poslije porođaja, nakon presijecanja pupčanika. Kako bi smo otklonili sve nedoumice, za uzimanje matičnih ćelija, odnosno vađenje krvi iz pupčanika, se ne zahtijeva nikakvo ubrzano niti prijevremeno presijecanje pupčane vrpce, jedino je važno da se krv uzme neposredno poslije presijecanja pupčane vrpce kad god da se to presijecanje desi u normalnom toku poroda. Krv se sakuplja iz onog dijela pupčane vrpce koji je povezan sa posteljicom. Prikupljanje je jako jednostavno, gotovo je je kroz svega nekoliko minuta i potpuno je neškodljivo i bezbolno kako za majku tako i za novorođenče. Što je veoma bitno, u čitavom procesu se ne dodiruju ni majka, niti dijete. Nakon što se obavi postupak vađenja krvi iz pupčanika, kesica sa krvi se stavlja u kutiju, nakon čega naš kurir preuzima paket i putem DHL-a ili FedEx-a šalje ga do laboratorije u Briselu. Važno je napomenuti da se taj paket prilikom transporta do laboratorije čuva isključivo na sobnoj temperaturi. U laboratoriji se vrši analiza krvi na viruse i infekcije i ako se utvri da je krv ispravna, da su ćelije zdrave i vitalne i da se mogu sačuvati, izdvajaju se, dijele se u dvije posude, zamrzavaju na temperaturi nižoj od -180 ◦C u gasovitoj fazi tečnog azota, nakon čega su, na dvije odvojene lokacije u Belgiji i Holandiji, matične ćelije spremne za čuvanje na period od 20 godina.


STA NAKON ISTEKA 20 GODINA??

Prije isteka ugovora koji su roditelji potpisali sa bankom na 20 godina ” Cryo-Save” će im uputiti pismo sa pitanjem da li žele i dalje da čuvaju matične ćelije. Ako se roditelji odluče da žele da produže ugovor, tj.da nastave čuvati matične ćelije i dalje, troškovi za dalje čuvanje će iznositi ne više od 40 Evra godišnje.


U slučaju da majka rodi blizance, da li se uzima od jedne bebe ili od obe, i kako se plaća u tom slučaju?

Kada roditelji očekuju blizance oni imaju mogućnost da uzmu matične ćelije od samo jednog dijeteta ili od oboje djece. Ako se odluče da uzmu matične ćelije od oboje djece potreban su im dva seta za uzimanje i transport matičnih ćelija iz pupčanika. U tom slučaju vodeća Evropska banka matičnih ćelija “Cryo-Save” daje popust od 50% za drugo dijete.


Po ovome,izgleda da mogu da se chuvaju i nakon 20 god,a?? Pa nemaju valjda rok upotrebe Vrlo srecna

____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 102
Koliko clanova ima idealna porodica?