Eko - škola

  • 1
Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 07.06.2007, 01:33, Naslov: Eko - škola
Upisite se u forumsku Eko - školu i postanite cuvar nase prirode. Ocuvajmo je svojim savjetima za sebe i buduce generacije :-P

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 07.06.2007, 01:44, Naslov:
Bravo za temu, Tara :-P

U "Prijatelje životinja" mozete se uclaniti na njihovom standu (u Zagrebu ili Splitu, ako ste iz Hrvatske) ili online:
http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=99


Mislim da ne moze anonimno, moze se jedino donirati anonimno, ali onda nigde niste zapisani kao clan. Naravno, ako ne zelite biti medju aktivnim clanovima, samo ne oznacite ono zadnje polje. Ako ne zelite postati clan/ica, ali zelite da Vam salju obaveštenja, mozete upisati svoju email adresu ili broj mobilnog telefona:

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=92
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 09.06.2007, 03:37, Naslov:
Upravo ljubitelji zivotinja i zastitnici prirode pokrenuli su akciju protiv vrecica za kupovinu Heheheh
Nekada su bile blagodat, a danas velika opasnost. Nakon sto su vrecice presle put od blagajne do naseg doma, vecina njih zavrsit ce negdje na otpadu ili negdje usput. U tom slucaju kotrljaju se ulicama, vijore na granama drveca, a nekada postanu plijen zivotinja.
Planet Ark procjenjuje da deseci tisuca kitova, ptica, kornjaca i tuljana svake godine uginu zbog tih vrecica. Kornjacama one izgledaju poput ukusnih meduza. Jedna od zrtava plasticnih vrecica bio je kit vrste koja se hrani filtrirajuci vodu. Nasli su ga u Francuskoj s kilogramom plasticnih vrecica i ambalaze u svome zelucu.
Mnoge zemlje uvele su porez na svu ambalazu, kako bi ogranicili upotrebu plasticnih vrecica. Time je upotreba pala za 66%.
Dok traje borba izmedju ljubitelja zivotinja i industrije, u New Yorku su se pojavili hvataci vrecica koji su patentirali posebnu napravu, poput kuke na teleskopskoj drsci i pretvorili skupljanje otpada u najpopularniji urbani sport u Americi.
Sad postoji zabavno i prakticno rjesenje s kojim svi mogu zivjeti
!!! Ideja

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 04.07.2007, 05:22, Naslov:
Kada su prvi astronauti poletjeli u svemir, najvise ih je fascinirao pogled na zelenu Zemlju okruzenu bijelim pojasem vjecitog leda. Koji se sada polako topi, a time prouzrokuje jos vecu zagrijanost.
Al Gore, bivsi americki podpredsjednik i samostalni istrazivac, svojim filmom zelio je prikazati sta ce se dogoditi na planeti Zemlja ako vec sada ne pobrinemo za nju. Po najcrnjoj prognozi racuna se da ce se Sredozemlje zbog dugotrajnih susa pretvoriti u pustinju. Umijesto na moru, odmor cemo provoditi u Skandinaviji, gdje nam tople bunde i cizme vise nece biti potrebne. Da li smo svjesni da ce danasnje bebe dozivjeti sve te crne slutnje klimatologa ?
Zbog toga ce u svim vecim gradovima sirom svijeta biti organizirani dobrotvorni koncerti pod okriljem Unicefa i drustva Planet Zemlja. Ulaznica ce biti bilo kakav otpadak (nekoristan lijek, stara baterija, plasticna boca), pod nazivom "Zemlju su nam posudila djeca". Znaci, nemamo prava da je unistimo.
Zasto koncert ? Zato, da u nasim mislima nadjemo stalno mjesto za malo globalnije brige, nego sto su svakidasnje. Ako jos samo malo vise zagadimo Zemlju, otpast ce nam sve brige o kreditima, skolskim reformama i preljubama. Borit cemo se samo za goli zivot, kao sto se to dogadja u nekim djelovima Afrike.
Ako imate priliku, otidjite na taj koncert i nakon toga popravite staru slavinu, gasite svjetla i stedite energiju. To ce biti dovoljno za pocetak !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 04.07.2007, 06:00, Naslov:
Golobalno zagrevanje će već 2020. godine doneti prve veće promene, tj. polovi će početi da se rapidno brzo otopljavaju, podatak je do kojeg su došli kanadski naučnici.
Koliko običan čovek može sad da doprinese nekom poboljšanju opšteg stanja planete? Može, možda malo, ali svaki trud koji se multiplicira milijardama puta u vidu ponašanja svakog pojedinca, može doprineti tome. Automobilom se ne mora ići svuda. Kada bi čovek razmislio, shvatio bi koliko je puta samo, bez prave potrebe, pošao negde autom, umesto da je prošetao, ili vozio bicikl. Zdravije je i za njega, i za ceo svet...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Sreda 04.07.2007, 15:38, Naslov:
Vec su mnogi naucnici dosli do tog saznanja puno prije, a konvencije o saradnji za nesto konkretniji oblik saradnje u borbi protiv zagadjenja nisu podpisale upravo one zemlje koje najvise zagadjuju i to globalno. Polovi se rapidno tope, beli medved i eskimi odlaze putem mamuta, ozonska rupa je sve veca, El Ninjo vraca udarac, sve vise se priblizavaju Katrine... a mi se kao branimo Wink Volimo slalom, pa zasto ne bi i brodovi vozili slalom tamo po Severnom moru ili Meksickoj uvali. Zar nije lep pogled na one sve vece Alfe koje se tako lepo dizu iz mora i prkose zakonima prirode pa cak i (na izgled) fizike. Zar nije lepse su rekli moderni umetnici, sediti u tamo nekoj nuklearnoj podmornici 200 m ispod da se mladici i devojke, u proseku stari 22 godine, vec desetljecima igraju kontinentalne ratove iza kompjutera...
Zeleni protestiraju, protiv su nuklearnih elektrana, protiv su motora sa unutrasnjim sagorevanjem jer znaju da postoje bolji motori. Al sta cemo, ne moze zbog toga propasti citava industrija koja temelji na tim velikim dostignucima ljudskog roda... Na kraju se i zeleni vracaju svojim kucama, popiju kafu koju su spremili pomocu struje koja je upravo dosla iz tamo neke nuklearne elektrane, sednu u auto i voze decu u skolu, sebe na posao (jer malo moraju i oni raditi) da bi se na kraju ljutili (malo javno, a malo preko svojih kompjutera), koliko sto i sto hiljada tona ugljenog dioksida proguta vazduh iz tih (i njihovih) motora. A dovoljno bi bilo da je na svakom krovu odvojeno samo nekoliko kvadratnih metara za solarnu energiju pa bi bilo struje vise nego dovoljno. Naucnici, znajuci za Amazon i vodene prasume oko njega vec davno znaju da pluca Zemlje ne mogu izdrzati sve... Biolozi isto tako vec dugo znaju da gubljenjem jedne same vrste rusimo sibiozu u carstvu faune i flore od koje smo i te kako ovisni... --- Vazno je da je nama lepo kad sednemo u neki concorde, poletimo prema Australiji ili nekim drugim udaljenim kontinentima i zemljama, a onih pedeset i vise tona potrosenog kerozina iza nas se tako i tako ne vidi, pa platili smo bre. Brzo letimo, brze od zvuka, ne cuje se to, zvuk ostaje iza nas, a i radili smo da malo odmorimo - mi - moderni Dzingiskani... Sta nam moze tamo neka Duma nekog pesnika... --- Vidis da su ljudi svoj zivot toliko zakomplicirali da moraju prvo za nekih 20 i kusur godinica u skolicu da dobiju pecat, da su (uopce) sposobni kretati se medju svim tim dostignucima, propisima i pravilima... --- Aj neka jos ko dopise nesto... Osmeh

I sada bi mi neko hteo reci malo vise optimizma, Dark Osmeh
E pa ja sam jako optimistican! Najozbilnije! Za sada 3 puta HURA za Planet Earth! Bravo! Verujem u pobedu ove planete i voleo bih videti finalni gol. Kladio bi se u tu pobedu, ali nema kladionice ihhh...
Wink
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 04.07.2007, 19:51, Naslov:
Citat:
Ako imate priliku, otidjite na taj koncert i nakon toga popravite staru slavinu, gasite svjetla i stedite energiju. To ce biti dovoljno za pocetak


Zar je to dovoljno? Kako kao jedinka mogu pomoci ocuvanju planete?
Da li se oni koji to propagiraju pridrzavaju pravila koja propagiraju?
Ne mogu da se vozim biciklom sve i da hocu, ne mogu da stedim energiju jer mi je AC noin stop ukljucen a komp sastavni deo zivota i rada, nemam uslove da sadim biljkice u basti, nemam ni bastu...Nemocna sam... Tuzna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 05.07.2007, 00:27, Naslov:
Nisi nemocna Baladi Osmeh Jos uvijek mozes paziti kod sortiranja otpadaka, stediti kod utroska vode i struje. Pri tome koristi stedljive zarulje, a za pranje pazi da su deterdzenti koje koristis "prijazni okolini". Svako od nas je u mogucnosti napraviti barem nesto u tom smjeru.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 12.07.2007, 04:06, Naslov:
&Baladi
Citat:
Kako kao jedinka mogu pomoci ocuvanju planete?


Napravimo onoliko koliko je u nasoj moci, uz zivotni stil kojeg zivimo i sredstva koja imamo.

- Necete vjerovati ali i slusanje muzike moze biti ekolosko. Odredjeni sastavi kao sto su Dixie Chicks, Coldplay i Pearl Jam sudjeluju kod cuvanja okoline, tako da daruju sredstva od svojih koncerata i prodaje ploca.

- Cak i odredjene tehnologije mogu biti privrzene okolini. Kod kupovine Apple kompjutera, vas stari komp bit ce besplatno recikliran. Dell ce stare kompjutere pokloniti onima koji ih ne mogu kupiti.

- Kad ne bi dobivali svih onih reklamnih prospekata, koji svaki dan zavrse u nasem sanducicu, mogli bi u jednoj godini sacuvati vise od 100 mil stabala. Zato vracajte besplatnu postu s naljepnicom na vasem postanskom sanducicu.

- 14 mil stabala u godini preradi se u papirnate vrecice.

- 10 mil pesticida na godinu ne bi postojalo kad bi svi jeli organsku hranu.

- Reducirajte, ponovno upotrebite, reciklirajte!

- Stedite vodu. Tusiranjem se potrosi za skoro polovicu manje vode nego kod kupanja.

- Da li ste pomislili da bi iskljucili sve kucanske aparate koje trenutno ne upotrebljavate. I vasi troskovi biti ce puno manji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Petak 13.07.2007, 16:01, Naslov:
@ baladi
Citat:
Kako kao jedinka mogu pomoci ocuvanju planete?


Kada sam u devedesetim godinama otisao u Francusku dobro se secam nekih sitnica. Bilo je to moje prvo samostalno putovanje. Isao sam vozom iz Ljubljane, preko severne Italije, pa kroz onaj cuveni tunel za Dijon. Gledao sam kroz prozor kupea i primetio kako su italijanske tvornice prljave, a nase tako ciste i nove... U Francuskoj, recimo, primetio sam da je na svakoj zelenoj povrsini krava, a kod nas to nije bilo tako. Kada sam u Dijonu sisao sa voza, bilo je oko 8. sati u jutro, zapalio sam cigaretu i u istom momentu bio u dilemi kamo sa sibicom. Peron je bio tako cist, da mi je bilo nezgodno sibicu baciti, a kasnije sam i vec popusenu cigaretu bacio u pepeljaru tek u nekom kaficu.
Brat mi je vec prije po telefonu rekao da ce doci kuci tek posle 12 sati pa sam imao vremena i malo pogledao okolo. Ko rodjenom jugosu prvo su mi pali na oko lokali. WCi su im bili cisti, bez ikakve mrlje, prijatnog mirisa, zarulje su se upalile cim sam usao, a gasile kad sam prostoriju napustio... pa sam se setio kakvi su WCi u Ljubljani i bilo me je sramota. Ipak nisam dugo izdrzao pa sam uzeo taxi i sofer me je odpeljao na bratovu adresu. Mozda je ipak dosao, sam mislio, pa nije bilo tako. Onda sam se napravio "francuza" (to nam u prevodu pod navodnicima znaci kao bash me briga) i pozvonio na vrata drugog stana u istom spratu manjeg nebodera. Vrata je otvorila jedna jako lepa i zgodna mlada Francuskinja. Izvinio sam se pa joj na engleskom objasnio u cemu je stvar i da li mogu ostaviti ranac kod nje, jer bi dok ne dodje brat, jos malo pogledao po gradu. Ma ni slucajno, otvorila je vrata sirom i pozvala me u svoj stan. Ranac je zavrsio u kutu predsobe, a ja u njenoj kupaoni: "Osvezi se mladicu kad si prevalio tako dugacak put", nesto od prilike tako je rekla (a ja sam u sebi, iznenadjen i zbunjen ipak pomislio "da, da mladicu, a istih smo godina...). Posle tusiranja me je pricekao dorucak, i dok je ona pila neki grape, razgovarala i raspitivala se je o svemu, o mom putu, Jugoslaviji i sta ce sada biti... (republike su im bile nepoznate), da li cu ostati u Francuskoj ili se vratiti u Jugu... kao da se znamo godinama. Sve mi je bilo jako cudno, toga kod nas nema... mi je zujalo u glavi. Kada sam pojeo dorucak, pitala me je da li idem sa njom u grad jer mora nesto kupiti za muza (ops, i muza ima???), a odmah zatim je dodala da mogu za vreme njenog odsustva i odmoriti kod nje jer sam verovatno umoran. (Wow, sta je pa sad to, a da slucajno dodje muz? sam pomislio). Ipak sam radije otisao sa njom. Svuda, na pijaci, po trgovinama, restoranu u kojem smo bili na kafi (ona opet neki grape), je bilo sve jako cisto i uredno. Pepeljaru su mi odmah zamenili cim sam gasio cigaretu, tako da mi je vec bilo nezgodno pusiti... --- Vracali smo se drugim putem, kroz neki park, izuzetno lepo odrzavan, sa umetnim vodopadom i belim klupama. Usput je primetila neki papiric na tlu, sagnula se, pokupila ga i bacila u prvi kos za smece. (Wow, zasto bash ona, (ma ja ga tako i tako ne bi) sam pomislio i opet me je bilo sramota...) Kada smo dosli nazad, bilo je vec skoro pola dva. Brat je bio vec doma. Oooo, Misel (i nesto joj je govorio na francuskom) i usput su se poljubili u lica ko da su muz i zena (pa sta da muz sazna, vrtelo mi se u glavi...). Kada je ranac ponovo presao u moje ruke, nespretno sam se zahvalio onoj Misel, a ona se je nasmijala, pozvala me da jos svratim kod nje ako budem imao vremena i cvrsto me je poljubila u oba lica. (E, tek sad mi nista nije bilo jasno.) Kasnije mi je brat obrazlozio njihove navike...

No tada sam se prvi put suocio sa time da treba gledati na okolinu kao na svoj stan. Ne mozes govoriti da si cist i uredan ako je onog momenta kad zatvoris vrata svog stana oko tebe sve prljavo! - I da se zene koje ti otvore vrata svog stana na kraju uvek poljubi! Kasnije sam primetio da to vazi i kod susreta.

I nikada necu zaboraviti onaj njen gest kada je ovako u opustenom razgovoru, visoka, lepa, prekrasna u suncu onog dana, izuzetno lepo (za nase pojmove) obucena mlada dama, usred naseg razgovora primetila izguzvanu hartiju na tlu javnog parka, sagnula se, pokupila je i kasnije bacila u prvi kos za smece bez ikakvih dodatnih primedbi.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 22.07.2007, 16:57, Naslov:
Ideja Iz slavine iz koje svake sekunde istjece jedna kap iscuri otprilike 10.220 l vode godisnje - 5 puta vise nego sto prosjecni auto potrosi goriva

Profil

Posaljite privatnu poruku

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 133
Koliko clanova ima idealna porodica?