Orhideje.....

  • 1
Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Nedelja 25.10.2009, 17:46, Naslov: Orhideje.....
Ja obozavam orhideje,predivne su mi ..prelepe...
Al nikako neuspevam da ih sacuvam,da opstanu...
sve drugo cvece mi uspeva,ali on nikako ne....
Sad imam jos jednu koja se neda Vrlo srecna Vrlo srecna
Molim vas napisite sve sto znate o orhidejama,kako ih zalivamo...Sve sto se tice odrzavanja,dali vole puno svetlosti....
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Nedelja 25.10.2009, 17:58, Naslov:
Prelepe su i htela bih da ih imam vise,al prvo
dajte savete ....
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Nedelja 25.10.2009, 19:17, Naslov:
Prvo i najvažnije - ne vole kad im je vruće, ne više od 15 stepeni max.
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Nedelja 25.10.2009, 21:08, Naslov:
mina, ima jedan mnogo dobar sajt o cvecu, zove se www.svetbiljaka.com , tamo mozes da pronadjes puno saveta o orhidejama i o ostalom cvecu, Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Ponedeljak 26.10.2009, 10:24, Naslov:
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2015
Reg. datum: 14.05.2009
Datum unosa: Ponedeljak 26.10.2009, 10:49, Naslov:
... moje omiljene ( uz ljiljane)

Ne znam mnogo o uzgajanju cveca, ali vam mogu reci da sam uzivala kada mi se ukazala prilika da u jednoj stranoj zemlji posetim staklenu bastu orhideja. Videla sam preko 400 razlicitih vrsta, a kazu da postoji 1000 razlicitih rodova orhideja i ko zan koliko vrsta. Kakva je to lepota!!!

Mina, sad sam malo pogledala po netu... sajt za tebe www.orhideje.net
____________________
Pazi sta zelis, mozda ti se i ostvari.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Ponedeljak 26.10.2009, 14:27, Naslov:
Hvala vam puno drage moje...Nasla sam sve sta mi
treba,a vi ako imate jos koji savet napisite.... Frendovi
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 1426
Reg. datum: 09.07.2008
Datum unosa: Ponedeljak 15.02.2010, 23:36, Naslov:
Evo kome je potrebno Vrlo srecna



Svjetlost: Traže dosta svijetlosti, lako su prilagodljive, a najprikladniji je polusjenovit položaj. Po boji lista i cvijeta otkrivamo višak ili manjak svjetlosti.

Temperatura: Ovisi o dobu dana (dan, noć) i godišnjem dobu (ljeto, zima), također ovisi o vrsti orhideje. Po danu temperatura treba biti od 16-21 °C, a po noći 13-16 °C. Vrste pahalaenopsis i dendrobium zahtjevaju veće temperature ,21-29 °C.

Vlažnost: Orhideje traže svjež i vlažan zrak, jer hladi listove, a trebamo obratiti pozornost da je noću vlažnost niža. Orhideje manje zalijevamo, a češće prskamo i mora se paziti na tvrdoću vode. Temperature vode i tla moraju biti iste.

Posude za uzgoj:
Lonci od gline su teži, propuštaju vlagu i zrak.
Plastični lonci su lagani zato se lakše prenose i dulje zadržavaju vodu.

Izvor: Wikipedija
____________________
Voy a pensar en ti, es todo lo que necesito para sobrevivir...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Utorak 16.02.2010, 09:31, Naslov:
prelepe su
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Utorak 16.02.2010, 11:17, Naslov:
Divne su i ja ih volim...Ali omiljene su mi Kale Osmeh
Postoje hiljade vrsta orhideja različitih boja i oblika. Orhideje su zahtevne po pitanju održavanja pa je uvek važno pročitati preporuke sa etikete kada kupujete sadnicu.
Kako je orhideja tropska biljka mnogi ljudi ih drže unutra da ih zima ne bi uništila. Opet neki drugi ih sade u bašti. Evo nekoliko korisnih saveta za gajenje u saksiji i u bašti.


Unutra:
1. Izaberite orhideju koja odgovara vašoj sobnoj temperaturi. Neke biljke su mnogo zahtevnije po pitanju varijacije temperature u odnosu na neke druge. Ako je u vašoj kući temperatura izmedju 20 i 24 stepena možete izabrati orhideje kojima je potrebna viša temperatura za rast i razvoj. Ako se noću temperatura u vašoj kući dosta spušta ( recimo na 15 do 18 stepeni), izaberite orhideje koje traže umerene temperature.
2. Mnoge orhideje dolaze zasadjene u nekoj vrsti kora od drveta ili u nekom vlaknastom materjalu. Ovo je zato što orhideje većinu hranljivih sastojaka i vode uzimaju preko korenja koje je u vazduhu. Zato nemojte seći ovo korenje.
3. Orhidejama je potrebna povećana vlaga i direktna sunčeva svetlost tokom zimskih meseci i indirektna sunčeva svetlost tokom letnjih meseci.
4. Ne dozvolite da se orhideja previše osuši. Ovo bi brzo uništilo biljku. Stalno navodnjavajte, ali u skladu sa uputstvima za vrstu orhideje koju ste zasadili. Voda mora pokvasiti kompletan koren.
5. Ako lišće postaje svetlo zeleno ili žuto i povećava se, potrebno je da dodate đubrivo. Ako orhideja neće da cveta, a lišće je tamno zeleno i opušteno verovatno koristite previše đubriva. Biljka koja brzo raste i dobro se razvija zahteva đubrivo. One biljke koje sporo napreduju ne zahtevaju đubrivo. Ako ste orhideju zasadili u kori drveta ona zahteva više đubriva nego ona u vlaknastom materjalu. Možete stavljati obično đubrivo za kućne biljke svake 4 nedelje, i dobro čitajte uputstva.

Napolju:
1. Ako se u vašem području temperatura spušta ispod 5 stepeni morate da orhideje unosite unutra preko zime kako ne bi uginule.
2. Orhideje vole malo sunca i malo hlada. Što je toplije područje to će joj trebati dublja hladovina kako bi cvetala.
3. Napolju se orhideje sade od početka do sredine maja.
4. Orošavajte orhideju svakodnevno. Budite sigurni da vaša biljka nikad ne bude suva.
5. Ako orhideja počne da vene ili dobija čudnu boju odmah je presadite. Ovo znači da na mestu na kom raste ima previše sunca i da joj nedostaje hladovine. Proverite da li dajete dovoljno vode.
6. Stavite pomalo đubriva svake dve nedelje.
7. Pritka za koji ćete je privezati je neophodna. U suprotnom cvetovi će se saviti i biti u blatu ili ce se polomiti.
8. Kada nastupi hladniji period unesite orhideju unutra.
9. Zapamtite da svaka vrsta orhideja traži drugačije navodnjavanje, ali u osnovi za sve važi jedno pravilo da zemlja ne sme da bude natopljena već mora biti vlažna. Kvalitet vode je takođe značajan. Mekša voda sadrži soli i svakako će oštetiti koren. Najbolje je koristiti destilovanu vodu. Kišnica je takođe dobra.
10. Orhideje vole vodu koja je na sobnoj temperaturi.
11. Ako je saksija mala zalivajte dva puta nedeljno. Biljke u većim saksijama ( većim od 15 cm) treba da se zalivaju jednom nedeljno.
12. Nikada nemojte zalivati ako je zemlja vlažna ili mokra.
13. Uvek zalivajte ujutru.
14. Zapamtite da je svaka vrsta orhideje pomalo drugačija tako da se uvek raspitate kod prodavca o njenim konkretnim zahtevima

____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Subotica
Broj postova: 14
Reg. datum: 18.02.2010
Datum unosa: Cetvrtak 18.02.2010, 21:48, Naslov:
Noktici p svemu ovome što vidim kao da ne treba ni da se kupi orhideja ,ali nije tako.prelep je cvet i treba svaka kuća da ga ima ali ne može ,jer uspeva samo kod posebnih a kad im se svidi mesto nema lepše biljke.Takvi ljudi se nikada ne zadrže na jednoj orhideji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Subotica
Broj postova: 14
Reg. datum: 18.02.2010
Datum unosa: Cetvrtak 18.02.2010, 21:55, Naslov:
I ja volim orhideje ,nisu više teške za održavanje kao nekad .Jako dobre odgovore ste dali za održavanje ali mislim da treba puno da ih volite i pratite i videćete šta im kod vas kući odgovara a šta ne .Nisu pravila za sve ista ,ja sam bila kod nas u prodavnici Bašta tamo su me dosta dobro savetovali o orhidejama i imaju prelepe vrste .Treba otići oni se bave time već duži period i imaju iskustva i sa drugim ljudima koji vole orhideje.Svako im nešto prenese i sve se to upakuje za naše uslove.Ako neko ode nek mi prenese iskustva.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4
Reg. datum: 16.02.2010
Datum unosa: Sreda 10.03.2010, 12:00, Naslov:
Osmeh
i ja sam dobila orhideju,!trazila nacin odrzavnja ...procitala ovde o Basti i setila se da ima kod nas u Bg pa sam otisla da trazim savet....odusevila sam se znanjem osoblja i ljubaznoscu da mi sve objasne...a da ne pricam o orhidejama koje sam tamo nasla..boje...cak sam nasla i supstrat(to su oni komadici drveta) da presadim svoju orhideju ...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Sreda 10.03.2010, 15:20, Naslov:

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 10.03.2010, 16:53, Naslov:
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 10
Reg. datum: 08.06.2010
Datum unosa: Utorak 22.06.2010, 19:56, Naslov:
Slazem se i ja u vezi orhideja,mada su meni preporucili da je presadim u zemlju koja je bas za orhideje,isto sam cula da vole providne saksije,staklene recimo, ali je nezgodno zbog skupljanja vode jel nemaju rupu na dnu,postoji i vise nacina zalivanja ,ali mislim da je najbolje da se potope na par minuta u vodu da upiju koliko im je potrebno.Moracu i ja da odem do bastine radnje treba mi po koji savet....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Subotica
Broj postova: 14
Reg. datum: 18.02.2010
Datum unosa: Nedelja 16.01.2011, 14:27, Naslov:
ako držiš orhideje stvarno treba da pročitaš o njima,imaš pravo za staklenu vazu nisam čula da sade u nju već samo da drže tamo u njenoj prvobitnoj saksiji ali svakako idi po savet i javi šta su ti rekli.Ja sam čula uvek nešto novo a uvek drugačije.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1
Reg. datum: 24.10.2011
Datum unosa: Ponedeljak 24.10.2011, 12:22, Naslov:
prepelepe su Noktici

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Utorak 25.10.2011, 14:50, Naslov:
naklepse orhideje sam videla kod nase madame Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 130
Koliko clanova ima idealna porodica?