U jeku sve češćih upozorenja o demografskom padu u Evropi, američki milijarder Elon Musk ponovo je pokrenuo talas komentara objavom karte stope fertiliteta evropskih zemalja. Karta, koju je podijelio na mreži X, prikazuje zabrinjavajuće podatke: većina Evrope bilježi ozbiljan pad broja novorođene djece.
Musk je uz kartu poručio: „Ili će Evropa početi imati velike porodice ili će nastaviti nestajati.“ Njegove riječi ukazuju na ozbiljnu demografsku prijetnju koja pogađa gotovo sve zemlje na kontinentu. Stopa fertiliteta, odnosno prosječan broj djece koje jedna žena rodi tokom reproduktivnog perioda, smatra se održivom kada iznosi 2,1. Međutim, većina evropskih država je ispod tog praga.
Prema prikazanoj karti, čak i zemlje u našem regionu – uključujući Srbiju, BiH, Hrvatsku, Crnu Goru i druge – imaju fertilitet ispod granice zamjene generacija. Ipak, one se ne nalaze među najugroženijima, koje su prikazane crvenom bojom. Jedina zemlja koja je označena zelenom je Kosovo, sa stopom od 1,9, što je najviši broj u regionu i najbliži granici održivosti.
Musk je poznat po svojim otvorenim stavovima o potrebi većeg nataliteta. I sam ima 14-oro djece, a ranije je govorio da civilizacija rizikuje kolaps ako se broj rođenih ne poveća. Ipak, istovremeno su ga stručnjaci kritikovali zbog mjera koje se, kako se navodi, suprotstavljaju toj poruci – poput ukidanja pomoći za majke i djecu unutar vlastitih kompanija.
Demografi i sociolozi upozoravaju da su niske stope fertiliteta posljedica brojnih faktora: ekonomske nesigurnosti, urbanizacije, promjena životnih prioriteta, ali i nedovoljne podrške roditeljstvu. Bez sistemske pomoći kroz jaslice, porodiljske beneficije i sigurnost zaposlenja, porast nataliteta ostaje teško dostižan cilj.
Ova karta još jednom podsjeća koliko su izazovi u oblasti demografije kompleksni, a rješenja – sve više hitna.