Nakon Irana, Izrael usmerava pažnju na Tursku: Šta Erdogan planira?

Nakon Irana, Izrael usmerava pažnju na Tursku: Šta Erdogan planira?

Nakon sukoba Izraela i Irana: Da li je Turska sledeća meta? Šta Erdogan planira?

Kako se svet i dalje suočava sa posledicama sukoba između Izraela i Irana, pažnja se polako okreće prema Turskoj kao potencijalnoj sledećoj tački napetosti u regionu. Ovo pitanje postaje ključni deo diplomatskih i bezbednosnih strategija na Bliskom istoku.

Erdogan poziva na prekid vatre i upozorava na širenje sukoba

Na nedavnom NATO samitu u Hagu, turski predsednik Tayyip Erdoğan naglasio je važnost trajnog prekida vatre između Izraela i Irana. Istakao je potrebu zaštite humanitarnog mira u Gazi i čitavom regionu. Takođe je kritikovao izraelsku politiku, upozoravajući da ona povećava rizik od širenja sukoba na širi region. Na sastanku Organizacije islamske saradnje (OIC) u Istanbulu, Erdoğan je osudio vojne intervencije i ukazao na opasnost od destabilizacije Bliskog istoka.

Turska jača odbranu: priprema za moguće pretnje

Zbog sve većih tenzija, Ankara je krenula u jačanje svojih odbrambenih kapaciteta. Predsednik Erdoğan najavio je povećanje proizvodnje projektila srednjeg i dugog dometa, kao i unapređenje sistema protivvazdušne odbrane. Cilj je osigurati da Turska bude dovoljno snažna i otporna na potencijalne spoljne pretnje, čime se želi održati stabilnost u regionu i nacionalna bezbednost.

Da li Izrael smatra Tursku sledećom metom?

Napetost između Izraela i Turske raste, a turski mediji sve češće govore o „imperijalnim aspiracijama“ Izraela. Anketa pokazuje da 36.9% Turaka vidi Izrael kao najveću spoljnopolitičku pretnju, dok 93% ispitanika u jednoj studiji ima negativan stav prema Izraelu, što je najveći procenat među anketiranim zemljama.

Diplomatski balans i uloga Turske u regionu

Turska održava kompleksne odnose: s jedne strane dijalog sa Izraelom, s druge – podršku Palestini i Iranu. Prekid diplomatskih odnosa u novembru 2024. nakon optužbi za ratne zločine dodatno je zakomplikovao situaciju. Iako Ankara tvrdi da nije direktna meta Izraela, nije ni neutralna strana u sukobu.

Šta ova situacija znači za međunarodni poredak?

Turska intenzivno radi na jačanju odbrane i nezavisnosti, kako bi umanjila spoljne pretnje. Odnosi između SAD, Izraela i Turske postaju sve složeniji jer Ankara podržava prekid vatre, dok domaća javnost ima kritičan stav prema Izraelu. U slučaju eskalacije, postoji rizik širenja sukoba u regionu, a Turska ostaje ključni faktor stabilnosti u istočnom Mediteranu.

Iako je trenutni fokus sukob Izrael–Iran, Turska bi mogla postati sledeće polje tenzija u regionu. Strategija predsednika Erdogana – jačanje odbrane i diplomatski angažman – pokazuje želju za izbegavanjem konflikta, ali i spremnost na odbranu. Godina 2025. mogla bi doneti izazove u kojima će svaki korak zahtevati pažljivo balansiranje između diplomatije i vojne pripravnosti.