Medijski pejzaž BiH na raskršću: Na koji način Srbija širi svoj uticaj kroz televizijski prostor?

Medijski pejzaž BiH na raskršću: Na koji način Srbija širi svoj uticaj kroz televizijski prostor?

Medijski pejzaž Bosne i Hercegovine na prekretnici: Kako Srbija jača uticaj kroz televiziju?

U poslednjih nekoliko godina, medijski sektor u Bosni i Hercegovini prolazi kroz značajne promene. Najnoviji udarac nezavisnom novinarstvu predstavlja zatvaranje Al Jazeere Balkans (AJB), što je izazvalo brojne polemike o budućnosti slobodnog informisanja i jačanju uticaja medijskih kuća povezanih sa Srbijom.

Gašenje Al Jazeere Balkans – Šta stoji iza odluke?

Al Jazeera Balkans bila je jedna od retkih medijskih kuća koje su pružale kvalitetne i nepristrasne informacije. Njeno zatvaranje ostavilo je bez posla stotine novinara u Sarajevu. Iako je kao razlog zvanično navedena finansijska situacija, analitičari smatraju da iza ove odluke stoje i politički pritisci i širi geopolitički faktori.

Ovaj događaj označava gubitak jednog od najvažnijih izvora nezavisnih vesti u BiH i ukazuje na izazove sa kojima se suočava lokalno novinarstvo.

Televizijski prostor u BiH: Ko su glavni igrači?

Nakon odlaska Al Jazeere, tri veća regionalna televizijska kanala ostaju prisutna na tržištu:

  • N1 (deo CNN mreže, sa neizvesnom budućnošću)

  • Euronews Balkans

  • Newsmax Adria

Međutim, dve od ovih televizija su u vlasništvu Telekoma Srbije, državne kompanije, što podiže pitanja o političkom i uređivačkom uticaju, posebno zbog učestalih nastupa zvaničnika Srbije i Republike Srpske.

Promene u vlasništvu i njihove posledice

Posebnu pažnju izazvalo je preuzimanje kablovskog operatera SBB od strane Telekoma Srbije. Ova akvizicija može uticati na budućnost N1 televizije u BiH, čije gašenje bi dodatno ograničilo nezavisne medijske izvore.

Takav razvoj situacije može dovesti do dominacije medija sa jakim vezama sa Srbijom, što bi značajno smanjilo medijski pluralizam u BiH.

Gde je podrška domaćim medijima?

U ovom kontekstu, važno je istaknuti pitanje podrške lokalnim televizijama. Dok regionalni mediji imaju finansijsku podršku svojih matičnih kompanija, domaći kanali u BiH se često oslanjaju na ograničene resurse i neizvesne prihode.

Vodeći telekom operater u BiH, BH Telecom, mogao bi igrati ključnu ulogu u jačanju domaćeg medijskog sektora, ali do sada ne postoji jasno definisana strategija za:

  • Podršku domaćoj produkciji,

  • Pravednu distribuciju televizijskog sadržaja,

  • Naplatu emitovanja za strane kanale.

Šta BH Telecom može da uradi?

Telekom Srbije aktivno finansira medije koji su mu strateški važni, omogućavajući im razvoj i stabilnost. Suprotno tome, domaći kanali u BiH često ne dobijaju nikakve naknade za emitovanje, što stvara nejednakost na tržištu.

BH Telecom bi mogao:

  • Uvesti plaćanje za emitovanje stranih kanala,

  • Pružiti subvencije domaćim televizijama,

  • Osnovati fond za razvoj lokalne TV produkcije,

  • Podsticati partnerstva za zajedničke medijske projekte.

Kakve su posledice za BiH?

Bez jasne strategije i podrške domaćem medijskom sektoru, BiH rizikuje gubitak svog medijskog suvereniteta. To bi dovelo do dominacije spoljnih interesa u televizijskom prostoru, ugrožavajući pluralizam, nezavisnost i demokratske vrednosti.

Medijski pejzaž Bosne i Hercegovine nalazi se na važnom prekretnici. Gašenje Al Jazeere Balkans i mogući nestanak nezavisnih medija predstavljaju ozbiljne izazove za slobodu informisanja.

Za očuvanje ravnoteže i transparentnosti, neophodno je da država i javne institucije, naročito BH Telecom, aktivno podrže domaće televizije i promovišu pluralizam medija.

Ova podrška nije samo ulaganje u medije, već ključna investicija u demokratsko i informisano društvo.