Lažni pečat u pasošu: Zašto je državljanin BiH vraćen sa hrvatske granice i šta to znači za putnike iz regiona

Lažni pečat u pasošu: Zašto je državljanin BiH vraćen sa hrvatske granice i šta to znači za putnike iz regiona

Falsifikovani pečat u pasošu: Državljanin BiH vraćen sa granice zbog pokušaja ilegalnog ulaska u Hrvatsku

Na graničnom prelazu Slavonski Šamac, u subotu 5. jula, hrvatska policija otkrila je pokušaj nezakonitog ulaska u zemlju korišćenjem lažnog graničnog pečata. Tokom rutinske kontrole putnika i prtljaga autobusa bosanskohercegovačkih registracija, pažnju policije privukao je pasoš jednog putnika.

Sumnjiv pečat – otkriven pokušaj prevare

U pitanju je bio 42-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine, čiji pasoš je sadržao sumnjivi ulazni pečat EU. Dodatnom proverom i kriminalističkom istragom utvrđeno je da je pečat falsifikovan, a da ga je putnik kupio od nepoznate osobe u Nemačkoj, uz određenu novčanu nadoknadu.

Cilj je, prema navodima policije, bio da se prikaže kao neko ko je već legalno boravio u EU, kako bi izbegao dodatne provere i eventualne zabrane ulaska.

Pravni ishod: Krivična prijava i zabrana ulaska

Zbog krivičnog dela falsifikovanja isprave, protiv osumnjičenog je podneta prijava nadležnom tužilaštvu u Slavonskom Brodu. Takođe, prema Zakonu o strancima, njegov ulazak u Hrvatsku je odbijen i izrečena mu je zabrana ulaska.

Ovakva dela mogu imati dugoročne posledice, uključujući zabranu ulaska u sve zemlje Šengena, čime se ozbiljno ograničavaju lične slobode, mogućnosti za rad, studiranje ili turistička putovanja u EU.

Važno za sve putnike iz regiona: Kako izbeći ovakve probleme?

Ovaj slučaj služi kao ozbiljno upozorenje svim putnicima iz regiona:

Ne koristite falsifikovane dokumente – čak ni “naivni” detalji, poput lažnog pečata, mogu dovesti do krivičnog gonjenja.
Informišite se o pravilima ulaska u EU – proverite da li ispunjavate uslove za putovanje, boravak, kao i potrebnu dokumentaciju.
Tražite savet pre puta – ako imate zabranu ili niste sigurni u status, konsultujte se sa nadležnim institucijama ili pravnicima.
Putujte legalno – lažni dokumenti mogu vam trajno zatvoriti vrata za putovanja, studije ili zaposlenje u EU.

Zaključak: Nema “prečica” kad je reč o granicama

Evropske granične kontrole koriste moderne tehnologije za otkrivanje falsifikata, a otkrivanje prevara je najčešće samo pitanje vremena. Pokušaj prevare ne samo da nosi pravne posledice, već može ozbiljno narušiti vaš dosije i mogućnosti u budućnosti.

Putujte informisano, sa validnim dokumentima i u skladu sa zakonima. Legalna ruta je uvek najbolja i najsigurnija opcija.