Tužiteljica Vedrana Mijović i kontroverze oko Milorada Dodika: Šta stoji iza odluke o ukidanju pritvora?
Nedavna odluka tužiteljice Vedrane Mijović da predloži ukidanje pritvora Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske (RS), koji je optužen za pokušaj rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, izazvala je veliku pažnju i polemike širom BiH i regije. Njena profesionalna pozadina, ali i porodične veze dodatno su otvorile pitanja o nepristrasnosti pravosudnih institucija u zemlji.
Ko je Vedrana Mijović?
Vedrana Mijović potiče iz politički angažovane porodice – njena otac, Slavko Jovičić Slavuja, bio je dugogodišnji zastupnik SNSD-a u Parlamentu BiH. Nakon njegove smrti 2022. godine, dobila je posthumno priznanje “Miloš Obilić” od srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Karijeru u pravosuđu započela je kao pripravnica u Osnovnom sudu u Rogatici, radila je kao inspektor za privredni kriminal u MUP-u RS, a od 2013. je tužiteljica u Tužilaštvu BiH, gdje se bavi predmetima iz oblasti ratnih zločina, korupcije i organiziranog kriminala.
Šta se desilo u slučaju Milorada Dodika?
Nakon ispitivanja Milorada Dodika, Mijović je predložila sudu ukidanje pritvora i zamjenu te mjere sa blažom opcijom – povremenim javljanjem policiji. Ova odluka izazvala je kritike jer su druge osobe optužene za ratne zločine, poput generala Atifa Dudakovića, dobile strože mjere, uključujući zabranu javnih istupa.
Reakcije javnosti i kritike
Javna rasprava ubrzo je pokazala podjele: neki su Mijović optužili za nepristrasno postupanje, navodeći da njen politički i porodični background može uticati na njene odluke. Kritičari su posebno istakli nejednak tretman Dodika u odnosu na druge optužene, što je pokrenulo širu diskusiju o pravnoj jednakosti i nezavisnosti pravosuđa u BiH.
Širi kontekst pravosuđa u BiH
Ovaj slučaj dodatno osvetljava izazove u bosanskohercegovačkom pravosudnom sistemu, koji se često suočava sa proceduralnim greškama i optužbama za politički uticaj. Dodik je sam javno tvrdio da su optužbe protiv njega politički motivisane, čime je dodatno produbio polarizaciju u javnosti.
Vedrana Mijović postala je simbol složenosti između profesionalnih odgovornosti i uticaja političkih veza u pravosuđu BiH. Njene odluke u slučaju Dodika otvorile su važno pitanje: može li pravosudni sistem u Bosni i Hercegovini biti zaista nepristrasan i jednako tretirati sve građane, bez obzira na njihovu političku ili porodičnu pozadinu?