Evo gdje griješimo kada pijemo vodu, zato nam otežava varenje i gojimo se

Evo gdje griješimo kada pijemo vodu, zato nam otežava varenje i gojimo se

Stručnjak upozorava: Ovo su najveće greške koje pravimo u ishrani tokom praznika

Praznici su vrijeme okupljanja, bogate trpeze i uživanja, ali upravo tada najčešće pravimo velike greške koje kasnije mogu izazvati ozbiljne probavne smetnje. O tome je za TV Prva govorio gastroenterolog prof. dr Radoje Doder, ističući kako se sve svodi na – mjeru.

„Hrana je potreba zbog egzistencije, ali praznici donose pretjerivanje. Zato treba paziti na tri ključne stvari: piće, izbor i količinu namirnica.“

1.

Piće – s mjerom i pažljivo

 

Dr Doder upozorava da alkohol povećava apetit i nosi dodatnu kalorijsku vrijednost.

„Jedno do dva pića je maksimum. Za žene – čak i manje. Aperitiv isključivo jedan. Umjesto alkohola, fokusirajte se na vodu.“

2.

Voda – prije obroka, ne poslije

 

Unošenje tečnosti prije obroka pomaže u kontroli apetita i poboljšava varenje.

„Popijte čašu vode prije jela – želudac će biti djelimično ispunjen, i pojest ćete manje. Supa se iz istog razloga služi prva – da pripremi stomak za ostatak obroka.“

Pijenje vode tokom ili neposredno nakon obroka, tvrdi doktor, može usporiti varenje i dovesti do nepotrebnog unosa hrane.

3.

Višesatno sjedenje za stolom – velika greška

 

Pored samog prejedanja, mnogi prave grešku ostajući satima za stolom, uz priču, grickalice i piće.

„Praznici ne znače da treba jesti bez pauze. Planirajte obrok, servirajte dovoljno povrća i izbjegavajte dugo sjedenje. To opterećuje želudac.“

Kako sačuvati zdravlje tokom praznika?

 

Dr Doder savjetuje da se tokom prazničnih dana vodi računa o ritmu obroka, da se ne jede u hodu, i da se nakon obroka napravi blaga fizička aktivnost – makar kratka šetnja. To će olakšati varenje i smanjiti osjećaj nadutosti.

Zaključak:

Uživanje u praznicima ne mora da znači i prekomjerno opterećenje za organizam. Umjerenost, svjesnost i dobar planključ su zdravlja i dobrog osjećaja.