Nuklearni sporazum sa Iranom na klimavim nogama: Rok za dogovor je kraj avgusta
Međunarodna zajednica se suočava sa ozbiljnim izazovom oko budućnosti nuklearnog sporazuma sa Iranom. Ako do kraja avgusta ne dođe do dogovora između Irana i svetskih sila, automatski će biti aktiviran mehanizam „snapback“, koji podrazumeva vraćanje svih prethodno ukinutih sankcija Ujedinjenih nacija Iranu.
Prema izveštaju portala Axios, ovu odluku su doneli američki državni sekretar Marco Rubio i ministri spoljnih poslova Francuske, Nemačke i Velike Britanije na nedavnom sastanku.
Šta je „snapback“ i kako funkcioniše?
„Snapback“ je mehanizam iz Rezolucije 2231 Saveta bezbednosti UN, deo nuklearnog sporazuma iz 2015. godine (JCPOA). Omogućava automatski povratak sankcija ukoliko Iran ozbiljno prekrši svoje obaveze. Trenutno, neke zemlje razmatraju primenu ovog mehanizma pre nego što Rusija preuzme predsedavanje Savetom bezbednosti, što bi moglo biti prepreka.
Zahtevi prema Iranu za izbegavanje sankcija
Da bi izbegao nove sankcije, Iran treba da ispuni sledeće uslove:
-
Nastavak saradnje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA)
-
Uklanjanje oko 400 kilograma obogaćenog uranijuma iz svojih postrojenja
-
Potpuna transparentnost nuklearnih aktivnosti
-
Povratak pregovorima uz prisustvo evropskih i UN posmatrača
Iran odbacuje „snapback“
Zvanični Teheran smatra da je „snapback“ nelegitiman jer su se SAD još 2018. jednostrano povukle iz sporazuma. Iran je takođe najavio mogućnost povlačenja iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT), što bi dodatno ugrozilo međunarodnu bezbednost.
Pritisak Izraela i SAD
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i bivši američki predsednik Donald Trump navodno su podržali aktivaciju sankcija kako bi se pojačao pritisak na Iran za postizanje brzog dogovora. SAD su, prema izveštajima, saglasne sa ovim stavom.
Potencijalne posledice za Iran
Ukoliko sporazum ne bude obnovljen, Iran bi se suočio sa:
-
Ponovnim uvođenjem UN sankcija (zabrana izvoza nafte, zamrzavanje sredstava)
-
Ekonomska izolacija i dodatni udarac privredi
-
Gubitak podrške ključnih međunarodnih saveznika
-
Povećanjem nestabilnosti i mogućim sukobima na Bliskom Istoku
Kraj avgusta označava poslednju priliku za diplomatsko rešenje koje bi sprečilo ekonomske i političke krize. Ako se dogovor ne postigne, svet će se suočiti sa novim talasom tenzija u regionu, koje mogu imati dalekosežne posledice.