Vaginalni svrab: Najčešći uzroci i kako ga efikasno rešiti
Vaginalni svrab jedan je od najčešćih i najneprijatnijih simptoma sa kojima se žene suočavaju. Najčešće ukazuje na infekciju ili iritaciju u intimnom području, a može značajno uticati na kvalitet života i svakodnevne aktivnosti.
Zašto nastaje svrab vagine?
Postoji više razloga zbog kojih se javlja vaginalni svrab. Najčešći uzroci uključuju:
-
Gljivične infekcije
Najčešće ih izaziva gljivica Candida albicans. Kod ovih infekcija svrab je često intenzivan i praćen gustim, belim sekretom koji iritira vaginalnu sluznicu. Gljivične infekcije nastaju usled poremećaja vaginalne mikrobiote, često povezane sa trudnoćom, hormonskim promenama, upotrebom antibiotika ili oralnih kontraceptiva. -
Nošenje neadekvatnog donjeg veša i odeće
Sintetički materijali i preuska odeća mogu izazvati iritaciju i svrab. Takođe, agresivna sredstva za pranje veša ili omekšivači mogu dodatno iritirati kožu. -
Nepravilna higijena
Korišćenje sapuna i sredstava za pranje sa visokim pH vrednostima može poremetiti prirodnu mikrofloru vagine i izazvati suvoću i svrab. -
Menopauza
Smanjenje nivoa estrogena tokom menopauze dovodi do suvoće vagine, što može izazvati svrab i nelagodnost.
Koliko traje svrab?
Trajanje svraba zavisi od uzroka. Kod gljivičnih infekcija traje dok se infekcija ne leči i broj kandide ne smanji. Kod iritacija, svrab može spontano nestati nakon uklanjanja uzročnika.
Ostali simptomi vaginalnih infekcija
Pored svraba, infekcije se mogu manifestovati kroz:
-
Promenu u boji i količini vaginalnog sekreta (obično gust, beo ili sivkast sekret sa neprijatnim mirisom)
-
Crvenilo i iritaciju vaginalne sluznice
-
Peckanje, posebno kod urinarnih infekcija ili iritacija
Kada posetiti lekara?
Ukoliko svrab traje duže od nekoliko dana ili se simptomi pogoršavaju, obavezno je konsultovati ginekologa. On će uraditi pregled i neophodne analize (npr. ginekološki brisevi) radi precizne dijagnoze.
Kako se leči vaginalni svrab?
Lečenje zavisi od uzroka:
-
Gljivične infekcije leče se antigljivičnim kremama ili vaginaletama, a često je potrebna i upotreba oralnih probiotika za obnavljanje vaginalne mikrobiote.
-
Iritacije se rešavaju uklanjanjem uzročnika (promena deterdženta, odeće), a koriste se i emolijentne ili kortikosteroidne kreme kod težih slučajeva.
-
Svrab usled menopauze može se ublažiti lokalnim kremama sa estrogenom koje smanjuju suvoću vagine.
Prevencija i održavanje vaginalnog zdravlja
Za očuvanje zdrave vaginalne mikrobiote preporučuje se redovno korišćenje probiotika koji sadrže laktobacile, poput preparata koji sadrže vitamine D i laktoferin. Ove komponente pomažu u održavanju prirodnog balansa i smanjuju rizik od infekcija i nelagodnosti.