Sunčeva svjetlost kao prirodni saveznik zdravlja
Mnogi ljudi iz privatnosti ili navike drže roletne spuštene tokom dana, posebno ako žive na nižim spratovima ili u kućama. Ipak, istraživanja pokazuju da bi puštanje dnevne svjetlosti u vaš dom moglo imati značajan pozitivan uticaj na zdravlje – i to ne samo zbog vitamina D.
Sunčeva svjetlost ubija bakterije u prašini
Prema studiji objavljenoj u magazinu Science Daily, istraživači sa Univerziteta u Oregonu, predvođeni dr. Ashkanom Fahimipurom, dokazali su da prirodna svjetlost ima antibakterijsko djelovanje u zatvorenim prostorima. U eksperimentu su tri sobe bile izložene različitim uslovima: potpuni mrak, sunčeva svjetlost i UV zrake.
Nakon 90 dana, rezultati su pokazali da:
-
U prostoriji bez svjetla 12% bakterija je ostalo održivo.
-
U sobi sa sunčevom svjetlošću samo 6,8% bakterija je preživjelo.
-
U sobi sa UV zračenjem taj broj je bio još manji – 6,1%.
Ono što je dodatno zabrinjavajuće jeste da su bakterije iz tamne prostorije bile znatno više povezane s respiratornim problemima, dok su one iz sunčanih prostorija bile znatno manje štetne.
Svjetlost – više od izvora vitamina D
Već je poznato da sunčeva svjetlost potiče stvaranje vitamina D u tijelu, koji je ključan za zdravlje kostiju, imunitet i raspoloženje. Međutim, ovo istraživanje naglašava i antimikrobno djelovanje svjetlosti, koje može doprinijeti zdravijem zraku u zatvorenim prostorima, posebno onima u kojima provodimo mnogo vremena – poput dnevnog boravka ili spavaće sobe.
Šta to znači za vaš dom?
-
Podignite roletne i zastore bar na nekoliko sati dnevno.
-
Prozračite prostorije uz prirodnu svjetlost.
-
Redovno čistite prašinu, jer u njoj žive bakterije koje mogu uticati na vaše disajne puteve.
Ukoliko ste do sada držali prozore zaklonjene zbog privatnosti ili navike, možda je vrijeme da razmislite o zdravijoj alternativi. Sunce kroz vaš prozor ne donosi samo toplinu – ono pomaže i da vaš dom bude zdravije, sigurnije i prijatnije mjesto za život.