Tromboza predstavlja stvaranje krvnih ugrušaka u krvnim sudovima, što može biti opasno po zdravlje. U ranim fazama, trombovi često ne izazivaju primetne simptome, zbog čega je važno redovno pratiti zdravlje, posebno nivo holesterola i triglicerida u krvi.
Krvni ugrušci imaju prirodnu ulogu u zaustavljanju krvarenja i zaceljivanju rana, ali kada se formiraju unutar vena, naročito u nogama ili karličnom području, mogu dovesti do duboke venske tromboze. Ovo stanje zahteva pravovremenu dijagnostiku i lečenje.
Mogući simptomi duboke venske tromboze uključuju:
-
Oticanje jedne noge (retko obe)
-
Promene boje kože, poput tamnijih ili crvenih fleka
-
Bol ili nelagodnost u području gde se nalazi ugrušak
-
Toplina na dodir zahvaćenog dela tela
-
Poteškoće pri hodanju ili osećaj težine u nozi
Ukoliko primetite ove simptome, preporučuje se da izbegavate veći fizički napor i što pre se obratite lekaru. Specijalista može obaviti pregled i, ukoliko je potrebno, preporučiti dodatne dijagnostičke metode.
Najčešće se koristi kolor-dopler ultrazvuk, neinvazivna i bezbolna metoda koja pomaže u proceni stanja vena i identifikaciji ugrušaka.
Lečenje tromboze se sprovodi pod nadzorom lekara i uključuje upotrebu lekova koji sprečavaju dalje zgrušavanje krvi ili pomažu u rastvaranju postojećih ugrušaka. U težim slučajevima može biti potrebna hospitalizacija i dodatni tretmani.