Kamilica je jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih ljekovitih biljaka, čije se blagodati koriste još od vremena starih civilizacija. Kada je mumija egipatskog faraona Ramzesa II prenesena u Pariz, naučnici su u uzorcima tkiva pronašli tragove kamilice, što govori o njenoj upotrebi u procesu mumificiranja. Egipćani su je koristili za liječenje raznih bolesti, uključujući i “agu”, što se danas smatra oblikom malarije.
Kamilica se kroz istoriju koristila i u drevnoj Indiji, kod Grka, Rimljana, Germana i Vikinga – kako u medicinske, tako i u kozmetičke svrhe. Danas je njena primjena veoma rasprostranjena, a naročito se cijeni zbog umirujućeg i protivupalnog dejstva. Često se koristi kod grčeva, bolova i tegoba povezanih s varenjem, a preporučuje se i bebama, s tim da se čaj pravi u blažoj koncentraciji – četvrtina do polovina kašičice kamilice na 2 dl proključale vode.
Kod menstrualnih tegoba, kamilica se pokazala kao efikasna kada se kombinuje sa biljkama poput virka i hajdučke trave. Idealno vrijeme za berbu kamilice je u suhim danima, a cvjetovi se beru pažljivo, zatim suše u hladu i čuvaju u staklenim teglama ili papirnim kesama.
Posebno je vrijedno ulje kamilice, koje se može koristiti za njegu osjetljive kože. Serum za područje oko očiju pravi se od 15 ml baznog ulja (npr. bademovo) u koje se dodaju dvije kapi eteričnog ulja kamilice. Ovaj serum pomaže kod podočnjaka, bora i prvih znakova starenja.
Zahvaljujući svom blagom djelovanju, kamilica je pogodna i za osobe sa osjetljivom kožom, a koristi se i u proizvodima za njegu zuba, desni i kose. Prilikom pripreme čaja, važno je da se kamilica ne kuha – već da se prelije ključalom vodom i ostavi da odstoji 15 do 20 minuta.
Čaj od kamilice je prirodni izvor vitamina B2 i B3, kao i minerala poput kalcijuma, gvožđa, selena i cinka, što ga čini izuzetno korisnim za jačanje organizma i svakodnevnu upotrebu.