NATO donosi istorijsku odluku: Do 2035. godine 5% BDP-a za odbranu i bezbednost
Na nedavnom NATO samitu u Haagu, lideri 32 članice doneli su ključnu odluku – do 2035. godine, svaka država članica obavezuje se da će izdvajati najmanje 5% svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za odbranu i bezbednost. Ova strategijska promena usmerena je na jačanje kolektivne sigurnosti u vremenu sve složenijih globalnih pretnji.
Zašto je ova odluka važna?
Savremeni sigurnosni izazovi, uključujući sajber napade, hibridne pretnje i energetske rizike, zahtevaju snažniji odgovor. Ova nova obaveza jača članak 5 Vašingtonskog ugovora, koji definiše da je napad na jednu članicu napad na sve, čime se osigurava zajednička odbrana svih zemalja u NATO savezu.
Kako će se trošiti 5% BDP-a?
-
3,5% BDP-a namenjeno je osnovnim odbrambenim kapacitetima: modernizaciji vojske, unapređenju infrastrukture i razvoju tehnologija.
-
1,5% BDP-a koristiće se za sajber zaštitu, jačanje kritične infrastrukture, civilnu otpornost i inovacije u odbrambenoj industriji.
Podrška Ukrajini i bezbednost Evrope
NATO ističe važnost kontinuirane podrške Ukrajini, naglašavajući da njena sigurnost direktno doprinosi stabilnosti celog evropskog regiona. Vođena je politika da vojna i ekonomska pomoć Ukrajini ulazi u račun ukupnih odbrambenih ulaganja članica.
Praćenje napretka i budući samiti
Članice će svake godine podnositi planove ulaganja, a napredak će se revidirati 2029. godine. Sledeći NATO samiti zakazani su za 2026. godinu u Turskoj i kasnije u Albaniji.
Jačanje transatlantske saradnje
Savez planira dodatno jačanje saradnje u odbrambenoj industriji, uklanjanje prepreka za trgovinu oružjem i tehnološkim inovacijama, kako bi se efikasnije odgovorilo na nove bezbednosne izazove.
Odluka NATO saveza o povećanju ulaganja u odbranu na 5% BDP-a do 2035. godine predstavlja strateški iskorak ka boljoj sigurnosti i odbrambenoj spremnosti. Ova inicijativa šalje jasnu poruku jedinstva i solidarnosti među članicama, uz želju da se očuva mir i stabilnost u Evropi i šire.