Narodna banka Srbije saopštila je da će, u skladu sa izjavom predsednika Republike, biti primorana da obustavi platni promet sa kompanijom NIS ukoliko ova firma ne dobije licencu za rad u zadatom roku. Kako se navodi, ova mera bi se sprovela kako bi se zaštitila stabilnost finansijskog sistema Srbije i obezbedilo nesmetano funkcionisanje platnog prometa u zemlji.
Predsednik Srbije prethodno je upozorio da uvedene sankcije imaju dubok i strateški negativan uticaj na državu.
Podsetio je i da je Srbija ispunila sve zahteve ruskih partnera, zbog čega se sada nalazi u izuzetno složenoj situaciji.
Vučić je istakao da bi eventualno odbijanje izdavanja licence NIS-u moglo izazvati tzv. sekundarne sankcije, koje bi se odrazile na domaći bankarski sektor.
Narodna banka je, prema njegovim rečima, već dobila upozorenje da bi mogla da se nađe pod udarom sankcija, što bi dodatno ugrozilo i komercijalne banke i samu centralnu banku. Takav scenario mogao bi dovesti do ozbiljnih posledica – potpune blokade platnog prometa, nefunkcionisanja kartica i obustave kreditnih aktivnosti.
Predsednik je dodao da za sada postoje samo usmene garancije da eventualne mere neće biti primenjene pre donošenja odluke o licenci za NIS.